„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Wyniki krwi wyniki – sprawdź prawidłowe wartości

erytrocyty

Wyniki krwi

Wyniki morfologii dostarczają ogólnych informacji o stanie organizmu. Analiza badań krwi daje wgląd w zmiany zachodzące w poszczególnych narządach wewnętrznych. Wyniki krwi są również odpowiedzią na pytanie o układ odpornościowy i jego funkcjonowanie. Nieprawidłowe wartości sugerują, że coś jest nie w porządku.

Przebieg badania

W zależności od tego co chcemy zbadać krew może zostać pobrana z nakłutego opuszka palca (tzw. krew włośniczkowa) lub bezpośrednio z żyły za pomocą igły najczęściej z okolic zgięcia łokciowego. Obecnie używa się jednorazowych probówek próżniowych co chroni przed zakażeniem.

Niezależnie od tego czy chcemy zbadać osocze czy surowicę krwi pobierana jest ona w ten sam sposób.

Obraz krwi

Krew składa się w mniej więcej 45 % ze stałych składników: czerwonych i białych ciałek oraz płytek krwi. Oznaczanie obrazu krwi polega na określeniu ilości poszczególnych rodzajów komórek i ich podgrup.

Erytrocyty – czerwone krwinki

Czerwone ciałka krwi u dorosłych ludzi powstają w szpiku kostnym. Składają się głównie z hemoglobiny czyli białka odpowiedzialnego za transport tlenu w organizmie.

wyniki krwi

Wartości poniżej normy wskazują na niedokrwistość.

Wartości powyżej normy (poliglobulia) występują w przewlekłych chorobach płuc, w chorobach nowotworowych oraz przy zaburzeniach związanych z wytwarzaniem krwinek.

Wyższe wartości mogą również być spowodowane intensywnym wysiłkiem fizycznym, lub dużą wysokością terenu.

Hematokryt – czerwone krwinki

Hematokryt oznacza procentową zawartość składników krwi w jej objętości.

wyniki krwi

Za niskie lub za wysokie wskaźniki mogą być podstawą do diagnozowania – niedokrwistości lub zaburzeń w wytwarzaniu krwi.

 Hemoglobina – czerwone krwinki

wyniki krwi hemoglobina

Porównując wartości hemoglobiny do liczby czerwonych krwinek lub hematokrytu można wysnuć diagnozę dotycząca niedokrwistości i zależnie od stopnia jej nasilenia wdrożyć odpowiednie leczenie.

fot. www.flickr.com autor Phil Long