„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Endometrioza – objawy choroby

Mianem endometriozy (gruczolistości) określa się występowanie niewielkich ognisk błony śluzowej macicy poza tym narządem.

 Najczęstsze miejsca, w których pojawia się niepożądane endometrium to:

  • jajowody,
  • jajniki,
  • jama brzuszna,
  • ujście szyjki macicy,
  • pochwa.

Nieco rzadziej endometrioza występuje w jelitach i pęcherzu moczowym. Zdarza się również obecność błony śluzowej macicy w takich miejscach organizmu jak płuca, kończyny czy kanał pachwinowy.

Objawy chorobowe

Przemieszczona tkanka reaguje na zmiany hormonalne cyklu płciowego tak samo jak endometrium znajdujące się w macicy. Dlatego cyklicznie dochodzi do obrzmienia tkanki i bólów napięciowych. Niewyjaśnione bóle występują zazwyczaj w podbrzuszu kilka dni przed miesiączką, a także kilka dni po zakończeniu krwawienia. Możliwe są obfite krwawienia miesiączkowe i międzycykliczne.

Przyczyny

Rozwój gruczolistości mogą powodować zmiany w układzie immunologicznym, kiedy otrzewna, w której powstają ogniska endometriozy, nie może się przed nimi skutecznie bronić.

W innych i najczęściej występujących przypadkach endometriozy, błona śluzowa wnika w głąb mięśniówki macicy, czemu sprzyjają ingerencje chirurgiczne takie jak:

  • wyłuskiwanie mięśniaków,
  • cesarskie cięcie,
  • operacje macicy,itp.

Komórki błony śluzowej macicy mogą też przedostać się do jamy brzusznej, a przez naczynia krwionośne i limfatyczne do odległych narządów.

Ryzyko wystąpienia

Endometrioza jest obecnie wykrywana dużo częściej niż np. 50 lat temu. Niestety nie znane są powody nasilenia występowania tego schorzenia. Prawdopodobne jest ujęcie części specjalistów wskazujących na doskonalsze narzędzia diagnostyczne, dzięki którym udaje się wykryć endometriozę znacznie częściej niż pół wieku temu.

Możliwe następstwa i powikłania

Zgodnie z cyklem płciowym właściwych komórek błony śluzowej macicy, ogniska endometriozy lekko krwawią, co powoduje najczęściej powstawanie niewielkich torbieli, które rosną ponieważ krew nie znajduje odpływu.Zbyt duża torbiel może wywierać ucisk, co skutkuje bólem niezależnie od cyklu miesiączkowego. Najczęstszymi skutkami endometriozy jajników i jajowodów są niepłodność i przewlekłe stany bólowe.

Więcej informacji na temat endometriozy znajdą Państwo na stronie https://www.klinikainvicta.pl/nieplodnosc-faq/endometrioza/ .