„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Fazy porodu

fazy porodu

Fazy porodu to nic innego jak następujące po sobie działania organizmu zmierzające do celu, którym jest wydanie dziecka na świat.

Przygotowanie do porodu jest ważne dla każdej przyszłej mamy i przyszłego taty. Warto wiedzieć jak przebiega poród i czego się spodziewać.

Pierwszy etap porodu

Pierwsze oznaki porodu zazwyczaj koncentrują się wokół bólu okolicy lędźwi. Bóle lędźwiowe mogą ustąpić lub pojawiać się w nieregularnych odstępach czasu np. co kilka godzin lub kilka dni.

W miarę zbliżania się drugiej fazy porodu coraz częściej zaczynają kurczyć się mięśnie macicy. Wywierają one nacisk na dziecko przesuwając je w kierunku ujścia macicy. Do momentu, w którym skurcze nie są częstsze niż co kilkanaście minut można pozostać w domu chyba, że pojawią się inne dolegliwości.

Skurcze macicy mogą trwać kilka godzin, ale przy pierwszym dziecku jest to najczęściej kilkanaście godzin. Za bezpieczną granicę przyjmuje się około 16 godzin.

Przy pierwszym porodzie nie trzeba się spieszyć do szpitala. Będzie on długi, a w domowych warunkach łatwiej jest się odprężyć i przeżyć pierwsze godziny porodu ciesząc się zaciszem domowego ogniska.

Z lekarzem lub położną należy się skontaktować w przypadku gdy:

  • skurcze są regularne i pojawiają się co 5 minut,
  • nastąpiło pęknięcie pęcherza płodowego – w takiej sytuacji należy się położyć rezygnując z takich zabiegów jak kąpiel czy pakowanie. Należy jak najszybciej udać się do szpitala zachowując pozycję leżącą o ile to możliwe.  Należy wiedzieć, że czasem zdarza się, iż przy pęknięciu pęcherza płodowego pępowina dostaje się do pochwy i dziecko może mieć trudności z oddychaniem. Dopiero po zbadaniu, że główka dziecka zamyka macicę można wstać i spokojnie oczekiwać na dalszą część porodu,
  • pojawiają się nieregularne bóle nie związane ze skurczami macicy,
  • występuje krwawienie inne niż samoistne rozpuszczenie czopu śluzowego zamykającego ujście macicy.

Okres przejściowy

Kolejnym etapem porodu jest otwarcie szyjki macicy. Skurcze powinny już pojawiać się w krótkich, często nieregularnych odstępach czasu i są bardzo bolesne. Najczęściej już w tym etapie pojawia się potrzeba parcia ale nie należy się jej poddawać. Ten etap porodu nie trwa długo, ale jest bardzo nieprzyjemny i kobiety wspominają go jako najtrudniejszy.

Druga faza porodu

Już w trakcie zajęć w szkole rodzenia kobiety instruowane są jak przeć. Zdarza się, że personel szpitala wydaje dyspozycje odnośnie parcia. Najczęściej jednak kobieta sama wie kiedy należy to zrobić poddając się rytmowi skurczów mięśni macicy. Większość kobiet woli krótsze fazy parcia z dłuższymi przerwami. Dzięki tym przerwom dziecko jest lepiej dotlenione a kobieta ma okazję do odpoczynku.

Pozycja, w której najlepiej się rodzi jest indywidualna dla każdej pani. Najtrudniej jest przetrwać poród w pozycji leżącej. Lepsze są pozycje pozwalające w sposób naturalny zwiększyć nacisk główki dziecka na na ujście macicy.

Trzecia faza porodu

Po przyjściu dziecka na świat kobieta musi jeszcze urodzić łożysko.  Czasem dzieje się to bardzo szybko, a czasem trwa nawet godzinę czasu. Nie należy się tym niepokoić chyba, że pojawi się krwawienie z macicy.

fot. flickr. com autor: Federico Mena Quintero

Artykuł powstał we współpracy z fajna-mama.pl