„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Higiena intymna

Higiena intymna kobiet i mężczyzn różni się nieznacznie jeśli chodzi o częstotliwość dokonywania zabiegów. Zarówno panowie jak i panie pielęgnują okolice intymne przynajmniej dwa razy dziennie, przy czym kobiety w okresie menstruacji robią to znacznie częściej.

Spore różnice natomiast występują pomiędzy kosmetykami i specjalistycznymi płynami służącymi do pielęgnacji okolic intymnych kobiet i mężczyzn. Pierwszą widać już na oko – w dowolnej drogerii czy aptece zawsze znajduje się maleńki zakątek oferujący panom produkty opakowane w czarne, szare lub granatowe buteleczki. Męski wzór opakowań jest dużo mniej rozbudowany niż damski.

Kolejną, znaczącą różnica pomiędzy kosmetykami do higieny intymniej dla kobiet i mężczyzn jest … zapach. Te męskie są bardziej ostre i głębokie. Natomiast wśród zapachów dla pań przeważają wonie kwiatów, od delikatnych po rozbudowane bukiety zapachowe.

Kosmetyki do pielęgnacji okolic intymnych dla kobiet są zazwyczaj wykonane na bazie produktów naturalnych. Zawierają naturalne oleje roślinne lub wyciągi z kwiatów. Natomiast męskie produkty odwołują się raczej do osiągnięć naukowych i w ten sposób komponowane są ich składniki.

Sekret w pielęgnacji okolic intymnych mężczyzn tkwi również w świadomości, że skóra panów zawiera o wiele większą ilość gruczołów łojowych. Z tego powodu detergenty i inne produkty przeznaczone do pielęgnacji męskich okolic intymnych nie muszą być tak nawilżone jak damskie kosmetyki.

Damskie okolice intymne mają tendencje do wydzielania ostrego zapachu. Po to by uniknąć zakłopotania na skutek zbyt intensywnych woni należy koniecznie dokonywać zabiegów higienicznych odpowiednimi preparatami do pielęgnacji okolic intymnych. Skóra otaczająca kobiecy intymny obszar zawiera „przyjazne” bakterie, które wytwarzają kwas zwany kwasem mlekowym. Kwas ten utrzymuje zdrowe środowisko i zapobiega rozwojowi „nieprzyjaznych” bakterii lub drożdży, które mogą powodować zakażenie. Nic dziwnego, że te „przyjazne” bakterie są uważane za opiekunów intymnej okolicy.

Jakie czynniki mogą wpływać na to naturalne środowisko kwaśne? W naszej wilgotnej pogodzie jest wiele czynników, które mogą zakłócić to naturalne środowisko kwaśne. Kiedy to kwaśne środowisko jest zakłócone, kobiety są predysponowane do zakażeń, które mogą powodować dyskomfort i wizyty u pracowników służby zdrowia.

Spójrzmy teraz na kilka wspólnych czynników, które mogą mieć wpływ na higienę obszarów intymnych.

Wiek – większość kobiet jest bardziej podatna na zakażenia w starszym wieku. Wynika to ze zmieniających się poziomów hormonalnych, które występują w różnym wieku, co może wpływać na wzrost „przyjaznych” bakterii, a ostatecznie kwaśny bilans w intymnej strefie.

Odzież – kobiety, które noszą ciasną bieliznę lub dżinsy przez dłuższy okres czasu, są bardziej podatne na zakażenia. Wynika to ze wzrostu poziomu wilgoci, co sprzyja rozwojowi „nieprzyjaznych” bakterii.

Cykl menstruacyjny – w cyklu miesięcznym dla kobiet ważne jest, aby utrzymać dobrą codzienną higienę kobieca, aby zapobiec podrażnieniu i zapachowi.

Aktywność seksualna – podczas seksualności może wpływać na środowisko naturalne w okolicy intymnej, co może predysponować kobiety do zwiększonego ryzyka zakażeń.

Podstawowe techniki higieny – stosowanie chusteczek do higieny kobiecej byłoby pomocne, zwłaszcza przy korzystaniu z toalet publicznych. Najbardziej odpowiednie jest wycieranie w kierunku „przód-tył”.