„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Jak leczyć zapalenie krtani?

zapalenie krtaniZapalenie krtani najczęściej pojawia się wiosną i latem, kiedy robi się ciepło i wiele osób, chcąc się ochłodzić, sięga po lody i zimne napoje. Choroba ta dotyka częściej dzieci, alergików oraz palaczy papierosów. Dzieje się tak z powodu osłabienia mechanizmów obronnych dróg oddechowych. Jak radzić sobie z zapaleniem krtani?

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia krtani jest nagłe schłodzenie krtani zimnym jedzeniem lub piciem oraz nadużywanie głosu. Stan zapalny krtani może być również wywołany przez alergeny znajdujące się w pokarmach, pyłkach roślin czy sierści zwierząt. Jeszcze inną przyczyną bywa przebywanie w pomieszczeniach, gdzie jest suche, pyliste powietrze. Powodem zapalenia krtani bywa także nadmierne i długotrwałe wysilanie głosu. Dlatego na tę dolegliwość często zapadają nauczyciele, aktorzy i śpiewacy, czyli osoby, które pracują głosem.

Objawy

Zapalenie krtani początkowo nie daje silnych objawów – pojawia się lekka gorączka, charakterystyczny suchy kaszel, czasem katar. Jednak po kilku dniach objawy zaostrzają się. Najbardziej typowym symptomem choroby jest uporczywa chrypka zmieniająca brzmienie głosu, a nawet całkowita utrata głosu. Z powodu obrzmienia strun głosowych pojawia się uczucie ciągłego zasychania w gardle, a obrzęk dróg oddechowych może powodować duszności. Jeśli jednym z objawów jest wysoka gorączka i odkasływanie zielonkawej wydzieliny, to mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym.

Leczenie

Aby prawidłowo zdiagnozować i leczyć chorobę, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty. Nie należy zwlekać z wizytą u laryngologa, ponieważ pod maską bólu gardła może kryć się poważniejsze schorzenie, na przykład zapalenie oskrzeli. Zapalenie krtani wymaga podawania leków powodujących upłynnienie i zmniejszenie lepkości śluzu w drogach oddechowych. Jeśli choroba ma charakter jedynie wirusowy, nie stosuje się żadnych antybiotyków. Lekarz może je jednak przepisać i zalecić ich przyjmowanie, jeśli stwierdzi występowanie zakażenia bakteryjnego. Dobre efekty lecznicze daje inhalacja, czyli wdychanie pary wodnej z olejkami eterycznymi, na przykład z eukaliptusem. Działa to rozkurczająco, udrażnia drogi oddechowe i w ten sposób ułatwia oddychanie. Jako środek odkażający jamę ustną w leczeniu zapalenia krtani można ssać na przykład Sebidin. Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w których przebywamy, na przykład przy pomocy specjalnych urządzeń dostępnych w sklepach ze sprzętem domowym. Można również położyć mokrą ścierkę na kaloryfer lub postawić w pokoju pojemnik z parującą wodą. W trakcie leczenia trzeba dużo odpoczywać i nie przemęczać się, gdyż stres może nasilać objawy choroby. Tak leczone ostre zapalenie krtani na ogół nie trwa dłużej niż sześć do ośmiu dni, podczas gdy bagatelizowane może przekształcić się w przewlekłe, trapiące wiele tygodni, a nawet miesięcy schorzenie.

fot. flickr.com autor: Keirsten Marie

Artykuł sponsorowany

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.