„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Jak powinna wyglądać dieta po operacji?

Operacja to poważna ingerencja w ciało człowieka, dlatego ważne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie przed zabiegiem, ale także wsparcie w okresie rekonwalescencji. Jednym z jego elementów powinna być dieta odpowiednio dostosowana do potrzeb organizmu. Dowiedz się, dlaczego tak ważnym jej elementem jest białko i jakie mogą być zalecane modyfikacje klasycznego jadłospisu.

Białko ma znacznie

Gojenie rany to złożony proces, który zależy od wielu czynników, w tym od ilości składników odżywczych dostarczanych z pokarmem. Jednym z nich jest białko będące podstawowym budulcem ciała człowieka, a zapotrzebowanie na ten składnik jest tym większe, im większa jest rana. Dieta bogata w białko powinna być zatem ważnym elementem rekonwalescencji. Po operacji w posiłkach nie może zabraknąć takich produktów jak chude mięso (drób bez skóry – kurczak, indyk, królik, cielęcina, młoda wołowina, chudy schab), ryby, jaja i produkty mleczne. Jeśli nie ma wskazań do stosowania diety lekkostrawnej, menu można wzbogacić także o dodatek nasion roślin strączkowych takich jak fasola, bób, ciecierzyca, soczewica czy soja. Ponadto do posiłków, po konsultacji z lekarzem można dodawać także specjalny koncentrat białka w proszku przeznaczony dla osób ze zwiększonym zapotrzebowaniem na białko, np.: Resource Instant Protein, który nie zmienia smaku potrawy i łatwo się rozpuszcza.

Czym jest zalecana dieta lekkostrawna?

Dieta lekkostrawna po operacji to taka modyfikacja klasycznego jadłospisu, która polega na przygotowaniu potraw z użyciem produktów łatwo ulegających trawieniu przy wykorzystaniu gotowania, gotowania na parze, a także duszenia i pieczenia bez dodatku tłuszczu. Konieczne jest zatem znaczne ograniczenie lub wykluczenie z menu tłustych mięs i serów, produktów smażonych, a także tych wzdymających jak nasiona roślin strączkowych, czy cebula, czosnek i kapusta. Ponadto należy unikać ostrych przypraw, zabielania zup śmietaną, czy wszelkiego rodzaju zasmażek. Nie są wskazane także słodycze i napoje zawierające alkohol. Wybierać należy białe pieczywo, drobne kasze i ryż. Ponadto, chude mięso, ryby, sery, a także warzywa i owoce wcześniej pozbawione skórek i w razie potrzeby rozdrobnione.

Kiedy konieczna jest modyfikacja konsystencji

Dieta płynna po operacji zalecana jest tym, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie przyjmować posiłków o stałej konsystencji. W zależności od wskazań może ona opierać się wyłącznie na płynach takich jak woda, słaba herbata, kleik na bazie kaszy lub ryżu, a także chudy rosół. W takiej formie nie powinna być stosowana dłużej niż 1-2 dni, ponieważ nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dieta płynna w tak zwanej formie wzmocnionej przypomina zaś dietę lekkostrawną z tą różnicą, że wszystkie posiłki są rozdrobnione i zmiksowane.

Specjalne wsparcie żywieniowe

Obok stosowania zaleceń dietetycznych, w okresie rekonwalescencji warto z lekarzem rozważyć wprowadzenie do jadłospisu doustnych preparatów odżywczych.Żywienie medyczne ma wiele zalet, ponieważ produkty tego typu mają łatwą do przełknięcia, płynną formę, a ponadto w niewielkiej objętości zawierają wszystkie potrzebne składniki odżywcze, co jest szczególnie cenne dla osób uskarżających się na brak apetytu. Warto wybrać taki preparat (np. Impact Oral), który obok cennego białka będzie zawierał także inne składniki istotne w procesie gojenia ran, czyli kwasy tłuszczowe omega-3, nukleotydy i argininę.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.