„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Moksoterapia

MoksoterapiaMoksoterapia to jedna z metod leczniczych jaką wykorzystuje wschodnia medycyna naturalna. Korzenie tej formy leczenia sięgają do Mongolii.

Najprościej mówiąc, jest to zabieg leczniczy polegający na miejscowym oddziaływaniu wysoką temperaturą. Wykonuje się go w określonych miejscach na ciele, zgodnie z filozofią jaką wyznaje medycyna naturalna. Według tej filozofii za sprawne funkcjonowanie organizmu odpowiada tak zwana energia Qi. Zabiegowi poddaje się specjalne punkty na ciele leżące na linii meridianów czyli kanałów energetycznych.

W filozofii wschodniej medycyny meridiany odpowiadają za określone działanie konkretnych organów. Zabieg wykonuje się za pomocą moksy, czyli ziołowego cygara albo ziołowych rurek z suszonych roślin Arthemisium Moxae. Liście Arthemisium Moxae czyli azjatyckiego piołunu zbierane są na początku czerwca, suszone na słońcu,  kruszone i rozcierane w moździerzu, a następnie przesiewane przez sito. Proces przygotowywania moksy jest długi – trwa od roku do trzech lat.. Uformowane cygaro lub rurkę moksy nakłada się na igły stosowane w akupunkturze. Moksę przykłada się na krótką chwilę w określone miejsce, gdzie oddziałuje ona wysoką temperaturą, poprawiając w ten sposób ukrwienie w wybranym miejscu i ogólne krążenie krwi w całym ciele.

Zabieg pomaga na takie schorzenia jak; niestrawności, bielactwo, choroby skórne, nie trzymanie moczu albo w częstomoczu, przewlekłych biegunkach, bólach stawów oraz kręgosłupa.

Połączona może zostać jak wspomniano wcześniej z akupunkturą w leczeniu chorób przewlekłych np. nieżyt żołądka. Jest to w tym przypadku terapia uzupełniająca.

Z zabiegu można skorzystać w gabinetach zajmujących się medycyną naturalną.

fot. www.flickr.com autor: Michael Coté