„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Kiedy może być konieczna wizyta u kardiologa dziecięcego?

Twoje dziecko ma trudności ze złapaniem oddechu albo widzisz, że bardzo się męczy? Warto pomyśleć o wizycie u kardiologa dziecięcego.

Kłopoty z sercem najczęściej kojarzymy z osobami w podeszłym wieku, ale mogą one dotyczyć również najmłodszych. W ostatnich latach obserwuje się falę zachorowań na choroby serca oraz układu krwionośnego u dzieci i młodzieży. Często ma to związek z innym trybem życia, ale również może być to wynik wad rozwojowych. Kiedy kardiolog dziecięcy będzie niezbędny?

Niepokojące sygnały
Wady serca oraz inne schorzenia serca i układu krwionośnego u dzieci mogą obawiać się u nich na różnych etapach życia. Niekiedy diagnozowane są bardzo szybko, czasami nawet w łonie matki, ale zdarza się, że mają je kilkulatkowie lub nastolatkowie. W razie zauważenia niepokojących sygnałów kardiolog dziecięcy będzie specjalistą, kory nam pomoże. Warszawa jest jednym z miast, gdzie możemy skorzystać z jego pomocy.

Warto pamiętać, o tym, że problemy z sercem możemy zauważyć nawet u najmłodszych dzieci, dlatego warto bacznie obserwować malucha, aby do kardiologa dziecięcego zwrócić się jak najszybciej.

Objawy chorób serca u dzieci
• utrata tchu w trakcie płaczu
• szybkie męczenie się dziecka
• nadmierna bladość i potliwość skóry
• utrata wagi albo trudne przybieranie na wadze
• zasinienia na twarzy, języka, ust

Jeśli rodzice zauważają te właśnie symptomy, kardiolog dziecięcy będzie tą osobą, do której warto zwrócić się jak najszybciej. Możemy udać się do niego w Warszawie, ale również w innych miejscowościach.

W przypadku dzieci starszych objawy mogą być podobne, a ponadto dziecko może o nich poinformować, więc rodzice mogą wtedy łatwiej podjąć decyzję o tym, że konieczne będzie udanie się do kardiologa dziecięcego, aby określić przyczyny problemu i podjąć właściwe leczenie, gdy będzie ono konieczne. Niekiedy, lekarz zaleca obserwację, gdy istnieje szansa, że choroba się cofnie.

Jak diagnozuje się problemy z sercem u dzieci?
Nowoczesna medycyna daje nam szereg różnych metod pozwalających na dokonanie diagnostyki mięśnia sercowego oraz układu krwionośnego. Metody te mogą być używane zarówno w celu diagnostyki przy podejrzeniu chorób serca i wad serca, jak i jako element profilaktyki, ponieważ nie zawsze możliwe jest wychwycenie pierwszych objawów.

Wśród badań, które najczęściej wykonuje kardiolog dziecięcy, znajdują się między innymi: EKG, czyli elektrokardiogram, echo serca, czyli badanie ultrasonograficzne serca – USG, a także prześwietlenia. Ponadto konieczne może być wykonanie niektórych badań krwi. Wszystkie te badania można wykonać w mieście Warszawa oraz w innych miejscowościach w Polsce.

Badanie EKG, czyli elektrokardiogram polega na wykorzystaniu prądu do rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego. To badanie bezbolesne, polegające na umieszczeniu na ciele elektrod. Badanie USG typu echo serca także jest bezbolesne i wykorzystuje technologię ultrasonograficzną. Pomaga w określeniu budowy serca. Rentgen, czyli prześwietlenie promieniami X pozwala z kolei na określenie położenia i wielkości serca i również jest bezbolesne.

Na podstawie wyników powyższych badań kardiolog dziecięcy jest w stanie postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie, które może polegać na stosowaniu odpowiednich leków, zmianie trybu życia, a także na operacjach, gdy są ku temu wskazania.

Gdzie skorzystać z usług dobrego kardiologa dziecięcego?
Aktualnie do gabinetu kardiologa dziecięcego można dostać się najłatwiej prywatnie. Niestety, kolejki do gabinetów na NFZ są bardzo długie i sięgają niejednokrotnie kilku miesięcy, w niektórych miastach dochodzą nawet do roku. Warszawa jest tym miastem, gdzie możemy znaleźć więcej ofert, ale nie są one dostępne w każdej miejscowości.

Jeśli szukasz dobrego kardiologa dziecięcego w Warszawie, sprawdź już teraz ofertę Specjalistycznego Centrum Medycznego Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Małego Dziecka Balumed.

artykuł sponsorowany