„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Objawy alergicznego zapalenia spojówek – jak przeciwdziałać?

Zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych chorób okulistycznych o różnorodnym podłożu, przebiegu i sposobie leczenia. Stan zapalny błony śluzowej na wewnętrznej części powieki i silnie wypełniające się krwią naczynia krwionośne powodują zaczerwienienie i obrzęk oka.

Ze względu na sposób zakażenia zapalenia spojówek dzielimy na dwa typy: zapalenia infekcyjne i zapalenia nieinfekcyjne.  Dalej zapalenia nieinfekcyjne możemy podzielić na zapalenia niezakaźne proste, alergiczne, odczynowe, chemiczne i zapalenia spojówek towarzyszące. Do najczęściej występujących należą zapalenia alergiczne, których przyczyną jest uczulenie organizmu na alergeny.

Objawy alergicznego zapalenia spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek ze względu na długość okresu nasilenia objawów chorobowych i intensywność tych objawów dzielimy na trzy rodzaje:

– ostre alergiczne zapalenie spojówek pojawia się nagle w wyniku kontaktu z alergenem, objawy są bardzo nasilone, dokuczliwe, ale ustępują szybko zwykle w czasie 24 do 48 godzin;

– okresowe alergiczne zapalenie spojówek często występuje u chorych na wywołany pyłkami nieżyt nosa, objawy występują okresowo w czasie pylenia roślin,  na które osoba jest uczulona;

– przetrwałe alergiczne zapalenie spojówek powodują alergeny działające na organizm przez cały rok, objawy są mniej dokuczliwe, a nasilają się podczas kontakty z czynnikami drażniącymi.

Objawy zapalenia alergicznego to świąd, łzawienie, zaczerwienienie oczu i obrzęk powiek.

Jak unikać i zwalczać alergiczne zapalenie spojówek?

Najlepszym sposobem na uniknięcie alergicznego zapalenia spojówek jest całkowite odcięcie od kontaktu z nośnikiem alergenów. Problem w tym, że alergeny są praktycznie wszędzie, a całkowita izolacja nie jest możliwa. Cienkie błony śluzowe oka są podatne na absorbcje czynników szkodliwych patogenów, bakterii, alergenów itd. Rzęsy, powieki i mruganie wytwarzają filtr łzowy wspomagający własny układ odpornościowy, często jednak niewystarczający do ochrony przed alergenami.

Przestrzeganie higieny, częste przemywanie oczu w ciągu dnia, stosowanie okularów ochronnych w terenie, stosowanie przez osoby wrażliwe kropli do oczu na alergię, powinno w znacznym stopniu zmniejszyć ilość alergenów, przedostających się do spojówki, co znacząco zmniejsza ryzyko alergicznego zapalenia spojówek.

Przeczytaj też: http://dbamooczy.pl/alergia-oczu/alergiczne-zapalenie-spojowek/.