„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Pierwszy etap walki z alkoholizmem

Detoks alkoholowy

Alkoholizm jest chorobą, która nie tylko niszczy nasz organizm, ale też w skrajnych przypadkach doprowadza do nieodwracalnych skutków, z którymi trzeba sobie radzić do końca życia, lub do śmierci Jeśli alkoholik zdecyduje się na próbę wyjścia z nałogu dość wcześnie, wtedy jest szansa na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pierwszym etapem będzie detoks alkoholowy.

  1. Detoks alkoholowy – co to jest?
  2. Gdzie przeprowadza się detoks?
  3. Ile trwa odtrucie alkoholowe?

1. Detoks alkoholowy – co to jest?

Spożywając alkohol, szczególnie duże ilości, nieświadomie wprowadzamy do organizmu toksyny, które w następstwie wpływają na nasze samopoczucie i na nasze organy, co może doprowadzić do marskości wątroby, czy padaczki alkoholowej. Jedynym sposobem walki z tymi dolegliwościami jest odstawienie alkoholu. Napoje wysokoprocentowe wpływają też negatywnie na nasze zasoby witamin i minerałów. Celem detoksu alkoholowego jest oczyszczenie organizmu z wszystkich toksyn, a następnie wyrównanie wyników badań i wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Jest to pierwszy etap świadomej próby wyjścia z nałogu. Pierwszy, ale i najtrudniejszy czas dla osoby z nałogiem. Odstawienie alkoholu, jak i każdej używki, objawia się zespołem abstynencyjnym, inaczej zespołem odstawienia. Można to zauważyć przez drżenie rąk, rozdrażnienie, bóle mięśni i stawów, zaburzenia pracy serca, bezsenność.

2. Gdzie przeprowadza się detoks?

Detoks alkoholowy powinien być wykonywany pod czujnym okiem lekarza. Przy tak poważnych zaburzeniach, do jakich doprowadzają napoje wysokoprocentowe, nie wystarczy podstawowa znajomość medycyny. Przed przystąpieniem do detoksu i po kontroli lekarskiej przeprowadzane są wszystkie badania, które stwierdzają faktyczny stan zdrowia pacjenta. Po ustaleniu, przystępuje się do wypłukiwania toksyn z organizmu i regulacji zasobów witamin i innych niezbędnych wartości. Co najważniejsze, oczyszczanie przeprowadza się w ośrodku, w którym jest zapewniona całodobowa opieka lekarska. Podczas odtrucia alkoholowego robione są badania kontrolne w celu ustalenia czy stan się polepsza, czy trzeba wprowadzić inne metody.

3. Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Jednak nie każdy detoks wygląda tak samo. Ważne jest indywidualne podejście do pacjenta. Nie ma zatem w góry wyznaczonego okresu odtrucia alkoholowego. Jest to zależne od samopoczucia, a przede wszystkim wyników pacjenta. Wyznacza się, że pobyt na oddziale trwa od 3 do nawet 10 dni. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: http://medjol.pl/detoks/alkoholowy