„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Poziom cholesterolu

cholesterol
Jeśli poziom cholesterolu i trój glicerydów we krwi jest wyższy od prawidłowego nie powoduje to zwykle odczuwalnych dolegliwości.

Przy bardzo wysokich wartościach może wystąpić bardzo bolesne zapalenie trzustki.

Na podwyższone wartości lipidów we krwi mogą wskazywać odpowiednie badania, nie ma jednak pewności, co należy przyjąć za normę. Na ogół utrzymuje się, że podwyższony poziom cholesterolu może przyczynić się do rozwoju miażdżycy. Więc takie choroby jak wieńcowa choroba serca, udar mózgu, zaburzenia ukrwienia itp. Mogą być następstwem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.

Cholestyna w organizmie pochodzi z dwóch źródeł: organizm produkuje ją sam (w wątrobie) oraz przyjmujemy ją wraz z pokarmem pochodzenia zwierzęcego (tłuszcze, mięsa).

Tłuszcze zawarte w pożywieniu SA we krwi właściwie nierozpuszczalne. Dlatego potrzebny jest specjalny mechanizm transportowy. Tłuszcze wiążą się z odpowiednimi białkami (lipoproteinami). Różne lipoproteiny odgrywają w mechanizmie zwapnienia tętnic zróżnicowaną rolę. „Dobre” są HDL lipoproteiny (o wysokiej gęstości), które chronią przed arteriosklerozą. Liczne badania wykazały, że choroby wieńcowe serca występują 50% rzadziej, jeżeli wartość HDL wzrasta od 30mg/dl do 60 mg/dl. „Złe” są LDL- lipoproteiny ( o niskiej gęstości), które uszkadzają naczynia i sprzyjają rozwojowi miażdżycy. Około 2/3 wszystkich ciał tłuszczowych jest transportowanych we krwi w postaci LDL, podczas gdy udział HDL wynosi tylko 1/3. Trójglicerydy są typowymi tłuszczami spożywanymi wraz z pokarmem. Zawartość trój glicerydów wzrasta wraz ze spożyciem pokarmów bogatych w tłuszcze i węglowodany. Wzrost trój glicerydów powodują również: spożycie alkoholu, niewydolność tarczycy, choroby nerek, cukrzyca, a także przyjmowanie niektórych leków.

Prawie co czwarty dorosły ma podwyższony poziom cholesterolu. Szczególnie zagrożone są osoby spożywające pokarmy bogate w mięso i tłuszcze. Podwyższony poziom cholesterolu może przyspieszać rozwój miażdżycy skracać długość życia.

Zapobieganie

Badacze wykazali, że wieńcowa choroba serca prawie nie występuje u osób z wartością cholesterolu poniżej 150 mg/dl. Dla osób z wyższą zawartością cholesterolu we krwi zaleca się zróżnicowaną strategię, która jest ustalana indywidualnie według czynników ryzyka i chorób towarzyszących.

Dla każdego kto powinien obniżyć zawartość tłuszczów, obowiązują jako najważniejsze następujące wytyczne:

  • obniżenie wagi ciała,
  • wprowadzenie diety z dużą zawartością produktów roślinnych,
  • regularne uprawianie sportu,
  • rzucenie palenia tytoniu,
Umiarkowane odżywianie

są przesłanki przemawiające za tym, że dzięki zmianie odżywiania złogi cholesterolu, które nie uległy jeszcze zwapnieniu, mogą ustąpić. Oznaczałoby to, że proces miażdżycy do wieku 60-70 lat może ulec spowolnieniu.

Zasady odżywiania zrównoważonego:

  • codziennie spożywać pięć porcji jarzyn, sałaty lub owoców,
  • przynajmniej 3 razy w tygodniu zawrzeć w diecie ziemniaki lub jarzyny strączkowe (fasola, groch, soczewica),
  • przynajmniej 4 razy w tygodniu zjadać kasze lub płatki zbożowe,
  • tylko 2 dni w tygodniu przyjmować chude mięso i wędliny,
  • nie zjadać więcej niż 3 jajka tygodniowo,
  • używać oleju roślinnego (oliwa z oliwek) zamiast tłuszczów stałych (smalec, masło kokosowe),
  • unikać serów o zawartości tłuszczu powyżej 45%,
  • ograniczyć do minimum spożycie cukru,
  • wypijać dziennie ćwierć litra mleka lub innych produktów mlecznych takich jak kefir, jogurt, zsiadłe mleko.