„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Tężec – objawy, szczepienia, leczenie

tężec

Tężec częstość zachorowań:

Zarazki tężca znajdują się wszędzie. Zarażenie następuje szczególnie łatwo przez głęboki zabrudzone rany.  Zarazki mogą też dostać się do organizmu przez na pozór nieszkodliwe skaleczenie. Choroba rozwija się od 3 dni do trzech tygodni. Chory na tężec nie zaraża otoczenia. Raz przebyta choroba nie chroni przed ponownym zarażeniem.

W krajach rozwiniętych liczba zachorowań na tężec jest niewielka. W Polsce w 2007 roku zanotowano 19 przypadków zachorowań na tężec. W krajach o niskim poziomie opieki medycznej tężec zbiera duże śmiertelne żniwo.

Objawy tężca

Faza początkowa : bóle i skurcze mięśni grzbietowych, szczękościsk.

Faza zaawansowana: intensywne skurcze mięśni całego ciała zakłócające oddychanie oraz pracę krwiobiegu co prowadzi do śmierci.

Leczenie tężca
  • szczepienie pasywne
  • terapia antybiotykowa
  • przyjmowanie środków rozkurczowych i rozluźniających łagodzących objawy choroby

UWAGA! Nie ma lekarstwa zwalczającego toksyny bakterii tężca, dlatego najlepiej jest zaszczepić się na tą bakterię.

Szczepienie przeciwko tężcowi

Pełne uodpornienie wymaga trzech kolejnych szczepień. Pomiędzy dwoma pierwszymi dawkami powinny być zachowane 4 tygodnie odstępu. Przerwa jednak nie może być dłuższa niż cztery miesiące. 10 lat po podaniu pierwszych dawek szczepionki należy podać trzecią dawkę – szczepienie odnawiające.

Po zranieniu lekarz nakazuje podanie szczepionki przeciw tężcowi. Jeśli zraniona osoba była wcześniej szczepiona podaje się szczepionkę tylko w wypadku ciężkiego zranienia gdy szczepienie miało miejsce wcześniej niż 5  lat wstecz.

Tolerancja i ryzyko szczepienia przeciw tężcowi

Możliwe jest zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania szczepionki.

Jeżeli szczepionka została podana w okresie ochronnym po poprzednim szczepieniu może dojść do deskowatego stwardnienia miejsca wkłucia i obrzęku węzłów chłonnych. Możliwe są też poważniejsze konsekwencje w postaci reakcji całego organizmu.

Odporność poszczepienna

10 lat

Zalecenia

Szczepienie przeciw tężcowi powinno być odnawiane co 10 lat (najlepiej łącznie z błonicą).

fot. www.flickr.com autor: Blake Patterson