„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Zaburzenia i choroby wynikające z uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo poważnym problemem i to nie tylko dla samego chorego, ale i dla jego otoczenia. Wiążą się z tym liczne konsekwencje zdrowotne, psychiczne i społeczne. Chociaż wiele objawów może zostać zredukowanych, to jednak na skutek alkoholizmu dochodzi do wielu nieodwracalnych zmian w organizmie. Zwiększa się ryzyko rozwoju najróżniejszych chorób, w tym śmiertelnych. Alkoholizm wymaga jak najszybszej interwencji i leczenia, aby uchronić się przed całym szeregiem przykrych konsekwencji, które mogą odcisnąć piętno na chorym i jego bliskich.

Jakie są skutki alkoholizmu?

Alkoholizm może być długoletnią chorobą prowadzącą do coraz większego wyniszczenia chorego. Alkohol jest bardzo uzależniającą substancją o działaniu psychoaktywnym, która wywołuje szereg skutków fizycznych i psychicznych. Niepożądane zmiany zachodzą w mózgu, sercu i układzie pokarmowym. Do skutków ubocznych alkoholizmu obejmujących sferę psychiczną zalicza się halucynozę alkoholową, zespół Otella, zespół Korsakowa i encefalopatia Wernickego i depresję. Zmiany obejmują słyszenie nieistniejących głosów, które mogą doprowadzić wręcz do paranoi, agresji wobec innych i nawet skłonić do popełnienia samobójstwa. Może dojść do głębokiego upośledzenia pamięci świeżej, luk w pamięci, zaburzonego poczucia czasu. Alkoholicy bardzo często borykają się z obniżonym nastrojem, uczuciem smutku i przygnębienia, pesymistycznymi myślami, niemożnością odczuwania radości, brakiem energii do działania, problemami z pamięcią i koncentracją, zaburzeniami odżywiania. Występują również zmiany w układzie pokarmowym. Pojawiają się przewlekłe stany zapalnie przełyku, błony śluzowej, dwunastnicy i żołądka. Nadmierne ilości alkoholu przyczyniają się do wystąpienia refluksu żołądkowo-przełykowego, nadżerek, wybroczyn, stłuszczenia wątroby i marskości tego narządu. Może wystąpić także przewlekłe zapalenie trzustki. Etanol upośledza przyswajalność składników odżywczych, przez co pojawiają się coraz większe niedobory. Obniża się odporność organizmu i zwiększa podatność na rozwój infekcji. Nadmiar alkoholu wpływa destrukcyjnie również na układ kostno-mięśniowy. Sprzyja rozwojowi osteoporozy, osłabieniu siły mięśniowej i nawet ich zanikowi.

Jako, że w alkoholu znajduje się etanol o neurotoksycznym działaniu, bardzo szybko pojawiają się skutki uboczne widoczne w układzie nerwowym. Zmiany zachodzące w mózgu dotyczą zapalenia wielonerwowego, otępienia, drżenia, napadów drgawkowych, utraty świadomości, toksycznej neuropatii wzrokowej i psychozy Korsakowa. Spożywanie alkoholu w większych ilościach wiąże się z rozwojem chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie tętnicze, arytmia serca i kardiomiopatia alkoholowa. Pojawiają się także problemy z życiem seksualnym, gdyż alkoholik boryka się z niewydolnością seksualną. U kobiet dochodzi do obniżenia płodności i szybszego wystąpienia objawów menopauzy, a u mężczyzn zwiększa się ryzyko wystąpienia impotencji, zaburzeń wzwodu i ejakulacji. Nadużywanie alkoholu może doprowadzić do zatrucia alkoholowego, co ma miejsce przy zbyt dużej dawce alkoholu wypitego na raz. Towarzyszą temu silne wymioty, zamroczenia, dezorientacja, drgawki i utrata przytomności. Po utracie świadomości oddech staje się płytki i spada temperatura ciała. Może dojść nawet do hipotermii. Na skutek wymiotów przy zatruciu alkoholowym może dojść do zadławienia się czy nawet uduszenia, a w rezultacie do zgonu.

Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm jest chorobą wymagającą leczenia. Niemożliwe jest jednak rozpoczęcie terapii bez zgody osoby uzależnionej. Musi ona zrozumieć, że ma problem i wyrazić chęć do zmienienia swojej sytuacji. Konieczne jest wykazanie woli do leczenia i dobrowolne poddanie się terapii. Wychodzenie z choroby alkoholowej może trwać latami. Przerwanie picia alkoholu jest dopiero początkiem. Bardzo ważne jest to, aby udać się do odpowiedniego ośrodka terapii uzależnień. Odwyk alkoholowy łączy się z psychoterapią i często także z farmakoterapią. Najlepszym wyborem jest udanie się do prywatnego ośrodka uzależnień, gdzie chory może liczyć na indywidualne podejście, procesjonalną opiekę przez całą dobę, doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, wsparcie, ciszę i spokój oraz wiele udogodnień pozwalających na szybszy powrót do zdrowia.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz