„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Zapalenie miazgi

zapalenie miazgi

PRÓCHNICA TO JEDNA Z NAJCZĘSTSZYCH CHORÓB ZĘBÓW NA ŚWIECIE. JEDNYM Z JEJ SKUTKÓW JEST ZAPALENIE MIAZGI.

TO NIELECZONE SCHORZENIE NA PODŁOŻU BAKTERIOLOGICZNYM MOŻE DOPROWADZIĆ DO MARTWICY ZĘBA,  KONIECZNOŚCI JEGO EKSTRAKCJI, A NAWET DO ZABURZEŃ OGÓLNOUSTROJOWYCH. CZYM SIĘ OBJAWIA, JAK MU ZAPOBIEGAĆ I LECZYĆ ?

Co to jest zapalenie miazgi ?

Zapalenie miazgi to stan chorobowy, w którym bakterie atakują głęboko położone tkanki łączne wypełniające jamę zęba. Miazga jest bogato unerwiona i unaczyniona, w związku z czym pełni funkcję odżywczą dla pozostałych elementów zęba i odpowiada za jego poprawną mineralizację. Ponadto dzięki licznym zakończeniom nerwowym odbiera bodźce bólowe, które są kluczowe dla wczesnego zareagowania na problem i udania się do dentysty. Kiedy do tej wrażliwej części zęba dostaną się bakterie, powodują tam stan zapalny, który nieleczony może doprowadzić do martwicy miazgi, a w skrajnych przypadkach do zaburzeń w niektórych narządach wewnętrznych.

Jakie są przyczyny zapalenia miazgi ?

Jednym z głównych powodów zapalenia miazgi jest próchnica. Powstaje ona na skutek nagromadzenia bakterii, które po pewnym czasie tworzą żółtawą płytkę nazębną, która pokrywa powierzchnię zęba. Znajdujące się w niej drobnoustroje powodują degenerację szkliwa i penetrują w głąb tkanek. Kiedy dotrą do miazgi, wywołują tam stan zapalny.

Innymi przyczynami tej choroby może być uraz mechaniczny zęba (odłamanie kawałka szkliwa, złamanie zęba), liczne zabiegi dentystyczne wykonywane w tym samym miejscu, zbyt szybkie leczenie aparatami ortodontycznymi, nieszczelne wypełnienia.

Objawy i leczenie zapalenia miazgi

W zależności od stopnia zaawansowania zapalenia, objawy będą się nieco różnić. W początkowej fazie (trwa do 3 dni) w której jeszcze istnieje realna szansa na wyleczenie, możemy odczuwać lekki ból, zwłaszcza przy jedzeniu i piciu zimnych oraz słodkich produktów. Na tym etapie, jeżeli niezwłocznie udamy się do lekarza stomatologa, usunie on próchnicę i uzupełni ubytki wypełnieniem.  Ewentualnie założy tymczasowo opatrunek leczniczy, mający na celu odżywienie zakażonej miazgi. Zostanie usunięty po ustąpieniu dolegliwości, czyli zazwyczaj po 8-11 tygodniach.

W momencie, gdy czujemy stały, uciążliwy i pulsujący ból zęba, doszło już do nieodwracalnych zmian w miazdze, jednak zęba w większości przypadków nie trzeba usuwać – możliwe jest bezbolesne leczenie endodontyczne (kanałowe), czyli usunięcie martwych części miazgi i wypełnienie kanałów zębowych odpowiednim materiałem (coraz częściej wykonywane przy użyciu mikroskopu).

W skrajnych przypadkach, gdy zignorowany zostanie długotrwały ból oraz nadwrażliwość zęba na dotyk, które powodują znaczny dyskomfort podczas jedzenia, picia oraz mycia zębów, dochodzi do martwicy miazgi. Charakteryzuje się nagłym ustąpieniem uprzednio opisanych dolegliwości, ponadto ząb przybiera sinoniebieską barwę i traci swój dawny połysk. Stan ten jest o tyle niebezpieczny, że jeśli nie udamy się to specjalisty, może dojść do poważnych zmian chorobowych – zapalenia okostnej, stanów ropnych, zapalenia tkanek okołowierzchołkowych zębów, tworzenia się torbieli, a w niektórych przypadkach nawet do zapalenia mięśnia sercowego, sepsy, lub kłębuszkowego zapalenia nerek.

Profilaktyka

Rzeczą, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę przy profilaktyce zapalenia miazgi, jest higiena jamy ustnej, której zasad należy uczyć już od małego. Odpowiednia technika i częstotliwość mycia zębów pomogą zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej, co znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy i jej przykrych następstw. Nie bez znaczenia również jest nasza dieta – należy pamiętać, że spożywanie dużej ilości cukrów, słodyczy, słodzonych napojów bardzo sprzyja rozwojowi próchnicy. Dodatkowo, co najmniej 2 razy w roku trzeba udać się do lekarza stomatologa na wizytę kontrolną i ewentualne usunięcie płytki nazębnej. Profilaktyka na pewno zaoszczędzi nam sporo bólu, a także pieniędzy, gdyż ewentualne leczenie endodontyczne do najtańszych nie należy.

RTG zębów, czyli czego możemy się dowiedzieć ze zdjęcia rentgenowskiego?