„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Ból brzucha? To może być kamica nerek

kamica nerek
Najczęściej bóle brzucha kojarzone są z nieprawidłowościami układu pokarmowego, ale także mogą wywoływać je inne narządy. Jedną z przyczyn dolegliwości bólowych może być kamica nerek.

Kamienie nerkowe pojawiają się wskutek wytrącania się składników chemicznych w nerkach lub w drogach moczowych. Są to głównie prawidłowe związki obecne w moczu, które formują się w złogi jako wynik kilku czynników, między innymi to nieodpowiednia dieta powodująca niekorzystny odczyn moczu, niedobór substancji, które przeciwdziałają kamicy, także tak proste przyczyny jak zbyt mała ilość pitej wody każdego dnia.

Wyróżnia się kilka różnych typów kamieni nerkowych – mogą formować się wskutek nadmiaru wapnia (hiperkalciuria), szczawianów (hiperoksaluria), także rzadziej fosforu, magnezu czy kwasu moczowego.

Objawy kamicy nerkowej

Na ogół w początkowej fazie kamica nerkowa przebiega bezobjawowo – wykryta może być przy okazji profilaktycznego USG jamy brzusznej. Zdarza się nawet, że złogi w postaci piasku lub mniejszych kamieni są wydalane bez bólu. Niestety, wiele osób musi radzić sobie z silnymi dolegliwościami. Wśród głównych objawów kamicy znajdują się napady kolki nerkowej – to ból przerywany, który zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej, czasami promieniuje nawet do pachwiny, mogą pojawiać się nudności, wymioty, dyskomfort brzucha, krew w moczu i bolesne oddawanie moczu, także ogólne osłabienie oraz wysoka temperatura.

Diagnostyka

W przypadku wystąpienia silnych objawów należy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę. Najczęściej stosowane badania to USG i RTG jamy brzusznej, rzadziej urografia czy badania tomografem komputerowym.

Profilaktyka i leczenie kamicy

Na kamicę nerkową narażonych jest 1–3 proc. populacji. Zdarza się ona częściej u mężczyzn niż u kobiet. Najwięcej zachorowań pojawia się po trzeciej dekadzie życia. Ryzyko powstawania kamieni można zmniejszyć – należy pamiętać o piciu dużej ilości wody, potrawach bogatych w błonnik i ograniczeniu białka zwierzęcego. Ważne są też utrzymanie prawidłowej masy ciała i aktywność fizyczna.

W trakcie napadów kolki najważniejsze jest podawanie leków przeciwbólowych i leków rozkurczowych, mogą być to leki dostępne bez recepty, na przykład popularna No-spa, której wskazaniem jest też kamica nerkowa. Pomagają także ciepła kąpiel i picie dużej ilości wody w celu pobudzenia procesów oddawania moczu. Głównym celem leczenia jest usunięcie złogu, czyli kamienia. W większości przypadków następuje to naturalnie przez drogi moczowe. Dla większych kamieni przeprowadza się zabiegi ultradźwiękowego rozkruszania złogów, także w ostateczności zabiegi endoskopowe i operacyjne, gdy kamień nie może być wydalony.

Najlepiej jednak zapobiegać problemowi i pamiętać o profilaktyce. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu organizmu, diecie i aktywności fizycznej można nie tylko zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni, ale również poprawić pracę całego organizmu. Gdy jednak pojawia się ból brzucha, głównie w jego części lewej lub prawej w okolicach nerek, warto pamiętać o tym, że może być to także objaw kamicy nerkowej.

fot. flickr.com autor: hobvias sudoneighm