„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Przetoka jelitowa a normalne życie

stomia

Stomia jest wynikiem różnego rodzaju chorób, między innymi nowotworu jelita cienkiego, grubego, układu moczowego, odbytu. Obecnie na świecie żyje około miliona osób ze stomią, w Polsce liczbę chorych szacuje się na około 20 tys.

Po operacji informacja o stomii dla każdego pacjenta jest szokiem, pojawiają się pytania typu: jak żyć dalej? Życie z przetoką jelitową może być całkiem normalne, pełne aktywności zawodowej i ruchowej. Wielu chorych zdecydowało się na prowadzenie bloga czy wymianę doświadczeń na forach, dzięki temu inni dowiadują się, że stomia nie jest czymś strasznym, a raczej daje szansę na dalsze normalne życie.

Najważniejszy wybór sprzętu

Wygodny, komfortowy, dający poczucie bezpieczeństwa, niewyczuwalny, taki powinien być sprzęt. Czasem znalezienie właściwego dla siebie sprzętu trwa kilka miesięcy, ale warto poświęcić ten czas, by później cieszyć się życiem jak przed chorobą. Do wyboru są różne sprzęty stomijne: systemy jednoczęściowe, dwuczęściowe, synergiczne. Często osoby, które muszą mieć stomię obawiają się już nie tyle noszenia samego woreczka, ale brzydkiego zapachu. Nowoczesna technologia produkowania sprzętu stomijnego uniemożliwia wydobywanie się jakiegokolwiek zapachu, dlatego chorzy nie mają powodów by przejmować się problemem brzydkiego zapachu w miejscach publicznych, w pracy, szkole, podczas podróży. Wybór właściwego sprzętu pozwala cieszyć się życiem, realizować plany zawodowe i rodzinne, przetoka jelitowa odchodzi na dalszy plan, staje się czymś normalnym.  Chorzy nie powinni rezygnować z życia towarzyskiego czy zawodowego, a wręcz przeciwnie wskazane jest bycie wśród ludzi, bo to wpływa na szybszy powrót do formy.

Dieta przy stomii

Chorzy z przetoką jelitową powinni odżywiać się tak samo jak zdrowi ludzie, którzy dbają o siebie, czyli ich dieta jest właściwie skomponowana, bogata w wartości odżywcze. Ogólnie można jeść wszystko to co wcześniej, jednak należy obserwować cykl wypróżnień i zmiany w stosunku do stanu sprzed operacji. Może się okazać, że niektóre pokarmy nie są dobrze tolerowane, wówczas należy je wyeliminować z diety. Osoby, które mają przetokę jelitową powinny unikać używek, szkodliwie działają papierosy, alkohol. Bardzo dobrze na kondycję fizyczną i psychiczną działa ruch. Można zacząć od kilkunastominutowego spaceru.

Większy dostęp do nowoczesnego sprzętu stomijnego oraz wiedzy na temat funkcjonowania ze stomią, zdecydowanie wpływa na komfort codziennego życia osób z przetoką jelitową.

fot. 3mpoland