„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Rak jelita grubego

Maciej Nowak – chirurg ogólny z poradni chirurgii onkologicznej w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

Rak jelita grubego to drugi nowotwór złośliwy w Polsce pod względem przyczyny zgonów. Co roku w Polsce rozpoznawany jest u około 20 tysięcy osób. W 90% przypadków, wykrywany jest u mężczyzn i kobiet po 50. roku życia, jednak coraz częściej chorują też osoby młodsze. Skuteczność leczenia i rokowania zależą od stopnia zaawansowania choroby w momencie jej rozpoznania. O tym, jak diagnozowany i nowatorsko leczony jest ten nowotwór, mówi lek. med. Maciej Nowak – chirurg ogólny z poradni chirurgii onkologicznej w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

Bądź czujny

Z wiekiem i obciążeniami genetycznymi trudno dyskutować. Mamy jednak wpływ na styl życia, a to on w dużej mierze odpowiedzialny jest za rosnący odsetek zachorowań. Dieta, nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główni winowajcy zwiększający ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, który w początkowej fazie nie daje prawie żadnych objawów. Oprócz zmiany naszych codziennych nawyków, ważna jest profilaktyka wtórna, czyli diagnostyka. Podstawowym i najważniejszym badaniem w kierunku raka okrężnicy jest kolonoskopia. Podstawę wyleczenia stanowi zawsze szybkie wdrożenie leczenia chirurgicznego lub endoskopowego (w przypadku bardzo wczesnych zmian).

– Leczenie zabiegowe raka jelita grubego polega na usunięciu guza oraz zajętego fragmentu tkanki wraz ze znajdującymi się obok węzłami chłonnymi – mówi lek. med. Maciej Nowak ze Szpitala św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

– Metoda leczenia jest wybierana zawsze indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie zaawansowania choroby, przebytych operacji i chorób współistniejących. Pacjent musi spełniać określone kryteria, a decyzję o wyborze metody leczenia podejmuje chirurg onkologiczny. Przeprowadzenie zabiegu metodą robotyczną umożliwia szybsze podjęcie dalszego leczenia onkologicznego i zwiększa szanse na pokonanie choroby – podkreśla ekspert.

Stosowana w LUX MED Onkologia nowatorska metoda robotyczna daje pacjentowi szereg korzyści, wśród których warto wymienić m.in. mniejszą utratę krwi w trakcie zabiegu, krótszą hospitalizację (ok. 3-4 dni), niższy odsetek niektórych powikłań okołooperacyjnych (m.in. niższe ryzyko przepukliny pooperacyjnej i pooperacyjnej niedrożności jelit), mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu, szybszą rekonwalescencję i wdrożenie ewentualnego leczenia uzupełniającego (radioterapii, chemioterapii, radiochemioterapii), wcześniejsze wprowadzenie diety doustnej (często w pierwszej dobie po zabiegu) oraz mniejsze blizny.

Bezpieczna operacja w asyście robota

Chirurgia robotyczna jest uznawana na świecie za przyszłość chirurgii onkologicznej. Polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta zminiaturyzowanych narzędzi oraz kamery endoskopowej, a następnie, dzięki wykonywaniu precyzyjnych ruchów przez siedzącego przy konsoli chirurgicznej operatora – chirurga onkologicznego – usunięciu tkanek zajętych przez chorobę nowotworową. Dzięki kilkunastokrotnemu powiększeniu i wizualizacji 3D precyzja ruchów narzędzi robotycznych jest większa niż w trakcie chirurgii otwartej, co zwiększa bezpieczeństwo wykonywanej procedury.

– Tylko doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści mogą wykonywać tę operację, która w Polsce nadal ma charakter prekursorski. Jednym z najbardziej namacalnych atutów tego leczenia jest małoinwazyjny charakter – w odróżnieniu od laparotomii wymaga zaledwie kilku niewielkich nacięć na skórze, pomimo rozległej operacji w jamie brzusznej. Co więcej, ramiona asystującego chirurgowi robota są zawsze w gotowości do pracy i nigdy się „nie męczą”, czego nie da się uniknąć przy asyście laparoskopowej – wyjaśnia lek. med Maciej Nowak.

W LUX MED Onkologia diagnozujemy i leczymy raka jelita grubego na mocy umów z NFZ w ramach Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego (Colorectal Cancer Unit – CCU). To jednostka wyspecjalizowana w kompleksowej terapii raka jelita grubego oferująca wszystkie dostępne, a zarazem optymalne metody leczenia nowotworów jelita grubego, w tym leczenie zabiegowe – dodaje.

Procedura odbywa się na takich samych zasadach jak w szpitalu publicznym, jednak w warunkach szpitala prywatnego.

Każdemu pacjentowi z rozpoznaniem raka jelita grubego, odpowiednimi wskazaniami i założoną kartą DILO przysługuje prawo do bezpłatnej operacji robotycznej w LUX MED Onkologia. Decyzja o kwalifikacji do leczenia zabiegowego podejmowana jest przez lekarza na podstawie pełnej diagnostyki onkologicznej – kolonoskopii, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego. Szczegółowych informacji na temat zabiegu chirurgii robotycznej, udziela lekarz podczas wizyty konsultacyjnej.