„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Jak dbać o siebie w ciąży?

Jak dbać o siebie w ciąży
Od jakiegoś czasu starałaś się o dziecko i wreszcie jesteś w ciąży? Gratulujemy! Teraz na pewno robisz wszystko, by urodzić zdrowego syna lub córeczkę.

Zmieniasz swój tryb życia, skupiasz się na swoim obecnym stanie i myślisz o tym, w jaki sposób przygotować się do porodu. To naturalne. Pamiętaj jednak o tym, że wciąż powinnaś dbać nie tylko o dziecko, ale i o siebie.

Twoje samopoczucie i stan psychiczny są niezwykle ważne. Jeśli zamkniesz się w domu i zapomnisz o swoich pasjach, na pewno nie pomożesz tym swemu maleństwu. Staraj się zachować rozsądek, zapytaj lekarza, co w Twoim dotychczasowym życiu powinno się zmienić i po prostu stosuj się do jego zaleceń, ale pod żadnym pozorem nie zapominaj o sobie!

Nie rezygnuj z aktywności

Do tej pory ćwiczyłaś na siłowni i zastanawiasz się, jak dasz radę prowadzić siedzący tryb życia przez 9 miesięcy? Niepotrzebnie! Ruch w ciąży jest jak najbardziej wskazany. Pomoże Ci on przygotować się do porodu i sprawi, że będziesz dobrze się czuć. Ma on też pozytywny wpływ na dziecko. Badania dowodzą, że noworodki aktywnych mam są spokojniejsze, szybciej się rozwijają i są bardziej samodzielne. Rodzaj aktywności skonsultuj z lekarzem. Najczęściej przyszłym mamom poleca się pływanie. Niekoniecznie chodzi o wysiłek, już samo leżenie na wodzie wpływa relaksująco. Wiele pływalni posiada specjalne oferty dla kobiet w ciąży. Do wyboru masz pływanie lecznicze, ćwiczenia rozciągające, aqua aerobic itd. Dzięki pływaniu zmniejszysz napięcie mięśni, poprawisz równowagę ciała, kontrolę oddechu, krążenie krwi, przemianę materii… można by tak jeszcze długo wymieniać. Pamiętaj, by uczęszczać na zajęcia jedynie w miejscach czystych i zadbanych, dzięki temu unikniesz infekcji. Kobietom w ciąży poleca się też wszelkie ćwiczenia, które odprężają i wzmacniają ciało. Co powiesz na aerobic, jogę albo tai-chi? Każde z tych zajęć sprawi, że Twoje ciało nabierze elastyczności i poprawi się koordynacja ruchowa.

Zadbaj o dietę

Odpowiednie odżywianie to jeden z podstawowych wyznaczników zdrowego trybu życia. W ciąży dbasz nie tylko o swój organizm, ale i o dziecka. Potrzebujesz więcej witamin, składników mineralnych i kwasu tłuszczowego DHA. Mają one pozytywny wpływ na rozwój mózgu i układu nerwowego płodu. W Twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów zbożowych, staraj się jeść często gruboziarniste kasze, ryż i razowe pieczywo. Jedź też warzywa i owoce, oliwa pomoże szybciej przyswajać znajdujące się w nich wartości odżywcze. Twoje posiłki powinny być różnorodne. Mleko, ryby, wędliny… Staraj się nie zapominać o zbilansowanej diecie. Ważne jest, byś jadła regularnie. Dzięki temu opanujesz poranne nudności. Dobrym pomysłem jest zjedzenie przekąski jeszcze przed wstaniem z łóżka, np. małej kanapki. Twój organizm potrzebuje składników odżywczych, by zapewnić Ci dużo energii niezbędnej do opieki nad dzieckiem.

Witaminy w ciąży

Twój organizm wykonuje w ciąży ogromny wysiłek, dlatego musisz o niego dbać. Potrzebuje dużo kwasu tłuszczowego DHA, który znajduje się w rybach oraz witamin. Niekiedy trudno zapewnić sobie odpowiednią dawkę tych składników odżywczych. Możesz wspomóc swoją dietę suplementem diety – wybierz taki, który zawiera żelazo, wapń, magnez, witaminy A, C, D, B1, B6, jod i cynk. Te składniki odżywcze wspomogą rozwój Twojego dziecka. Mają pozytywny wpływ na budowę kości, układ nerwowy i skórę płodu. Kwas tłuszczowy DHA sprawi, że Twoje mleko będzie bogate w wysokiej jakości mikroelementy. Przyswajanie go z ryb może okazać się niewystarczające, bo trudno nabyć rybę, która nie zawierałaby zanieczyszczeń i metali ciężkich. Możesz zapewniać sobie ten składnik odżywczy jedząc siemię lnianie, orzechy włoskie i olej rzepakowy, ale te produkty zawierają jedynie niewielką ilość kwasu tłuszczowego DHA. Witaminy w ciąży są bardzo ważne. Na jaki produkt się więc zdecydować? Wymienione wcześniej składniki odżywcze znajdziesz np. w Doppelherz. Możesz przyjmować go też po porodzie, by dbać o jakość mleka. Ten suplement diety zawiera m.in. 200 mg DHA i 18 witamin, więcej na ten temat przeczytasz tutaj https://www.doppelherz.pl/produkty/doppelherz-aktiv-mama/.

Unikaj stresu

Zdrowe dziecko to zdrowa mama. Pamiętaj o tym również w czasie ciąży. Stres ma negatywny wpływ na Ciebie i dziecko. Unikaj sytuacji, które mogą Cię zdenerwować. Staraj się spędzać czas w miłej atmosferze i otaczaj się ludźmi, których naprawdę lubisz. Nie zaniedbuj kontaktów towarzyskich. Sama myśl o porodzie sprawia, że zaczynasz się stresować? Zrób więc wszystko, by jak najlepiej się do niego przygotować. Zadbaj o wyprawkę do szpitala. Jeśli w jednej torbie umieścisz wszystkie niezbędne przedmioty, w drodze do szpitala nie będziesz musiała zastanawiać się nad tym, czy zabrałaś ze sobą ręcznik lub dodatkową koszulę nocną. Angażuj partnera w przygotowania. Mów mu o swoich lękach i po prostu korzystaj ze wsparcia, które Ci oferuje. Staraj się myśleć pozytywnie i dostrzegać otaczające Cię dobro. Jesteś w ciąży, niedługo Twoje dziecko pojawi się na świecie. Czy to nie wspaniałe?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Co jeść przed badaniem USG jamy brzusznej?