„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Rekonwalescencja po zabiegu – co warto wiedzieć?
Upływ czasu jest nieubłagany. Wraz z wiekiem słabnie jędrność skóry, przybywa tkanki tłuszczowej. Szczególnie źle znoszą to panie, którym jak wiadomo, w zdecydowanej większości przypadków zależy na tym, aby możliwie długo zachować młody wygląd. Można oczywiście spowolnić nieco upływ czasu dzięki zdrowej diecie, regularnym ćwiczeniom i unikaniu używek. Co jednak zrobić, jeśli wszelkie naturalne metody nie przynoszą już zadowalających efektów? W takich sytuacjach z pomocą przychodzi tzw. medycyna estetyczna, która za pomocą jednego zabiegu potrafi odjęć kilka, kilkanaście lat. Jednym z takich zabiegów, które cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród kobiet jest liposukcja podbródka. Na czym poleca taki zabieg, kiedy jest wskazany, jak długo daje satysfakcjonujące efekty. Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.

Czym jest liposukcja podbródka?

Liposukcja podbródka to zabieg, który pozwala na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolicy podbródka i poprawienie linii żuchwy. Jest zwykle wybierany przez kobiety, które chcą pozbyć się problemu podwójnego podbródka, poprawić swój wygląd i odjąć sobie lat. Dodajmy przy tym, że podbródek jest jednym z tych miejsc, które nie poddają się ćwiczeniom ani diecie, dlatego też bardzo często jedynym sposobem na poprawę konturów twarzy jest zabieg chirurgiczny i odsysanie tłuszczu.

Jakie są zalecenia do wykonania zabiegu?

Wbrew pozorom liposukcja podbródka nie jest zabiegiem, który wykonuje się głównie u osób ok. 40-50 roku życia, a więc wówczas, gdy skóra traci swoją jędrność. Innym wskazaniem może być nadwaga, która sprzyja odkładaniu się tłuszczu w miejscu takim jak podbródek. Kolejnym może być po prostu chęć odjęcia sobie lat.
Twarz o wiecznie młodzieńczych konturach to marzenie chyba każdej kobiety.

Jak przebiega i ile trwa wykonanie liposukcji?

Zabieg liposukcji podbródka jest z reguły wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Całość trwa ok. 60 minut i polega na wprowadzeniu tzw. kaniuli (cienkiej rurki) przez niewielkie nacięcia pod brodą i za uszami. Kaniula jest podłączona do aparatu, który odsysa tkankę tłuszczową z okolicy podbródka. W niektórych przypadkach stosuje się również liposukcję laserową, która dodatkowo podgrzewa i niszczy komórki tłuszczowe za pomocą światła lasera. Po zabiegu powstałe nacięcia są zaszywane. Pacjentki, które obawiają się blizn po liposukcji, mogą spać spokojnie. Są one praktycznie niezauważalne kilka tygodniu po zagojeniu się nacięć.

Rekonwalescencja po zabiegu – co warto wiedzieć?

Rekonwalescencja po zabiegu liposukcji jest zazwyczaj krótka i niezbyt bolesna. Kluczowe są pierwsze 2 tygodnie po zabiegu. W tym czasie wymagane jest noszenie opatrunku uciskowego oraz unikanie intensywnego wysiłku fizycznego. Można natomiast wrócić do normalnej aktywności życiowej. Pełny proces rekonwalescencji trwa zazwyczaj do 4 tygodni. Nie ma jednak jednej złotej reguły. Każdy pacjent jest nieco inny i może inaczej reagować na identyczny zabieg. Dlatego należy mieć to na uwadze i dać sobie czas na dojście do siebie.

Liposukcja podbródka – czy warto poddać się zabiegowi?

To jedno z częściej pojawiających się pytań wśród potencjalnych pacjentek. Odpowiedź na nie brzmi: tak. Liposukcja jest zabiegiem, który może znacząco poprawić wygląd twarzy i podnieść naszą samoocenę. Jest to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny, choć zaznaczmy to, przeznaczony dla osób ogólnie zdrowych.

Czy istnieją przeciwwskazania do liposukcji podbródka?

Pomimo że liposukcja podbródka nie jest zabiegiem skomplikowanym, jest ingerencją w nasze ciało. To oznacza, że aby móc się jej poddać musimy przejść badania zlecone przez lekarza, aby wykluczyć różnego rodzaju potencjalne zagrożenia. Do głównych przeciwwskazań dla zabiegu liposukcji zaliczamy:

– ciążę i okres karmienia piersią,
– choroby krwi (zaburzona krzepliwość),
– cukrzycę,
– choroby nowotworowe,
– choroby autoimmunologiczne,
– infekcje skórne,
– zaawansowany wiek.

Liposukcja podbródka – jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Idealna sytuacja to taka, w której wykonany zabieg daje trwałe efekty na długie lata. Tak może być w przypadku liposukcji, o ile nie nastąpi znaczna zmiana masy ciała lub nie przyspieszą naturalne procesy starzenia się skóry. Po zabiegu liposukcji podbródka komórki tłuszczowe są trwale usunięte i nie odrastają. Jednak w przypadku przybrania na wadze i utraty jędrności skóry, stan, a raczej kształt podbródka może ponownie się pogorszyć. Aby maksymalnie wydłużyć efekt liposukcji podbródka, należy dbać o zdrową dietę, regularne ćwiczenia i odpowiednią pielęgnację skóry (masaże twarzy, kremy, unikanie ekspozycji na słońce). Pamiętajmy, też, że czasu nie da się zatrzymać. Można co najwyżej nieco spowolnić jego upływ.

Liposukcja podbródka – opinie innych pacjentów

Jednym z najlepszych sposobów na utwierdzenie się w tym, że liposukcja jest zabiegiem, który chwalą sobie pacjentki, jest poszukanie opinii na jego temat. Obecnie wykonuje go coraz więcej klinik medycyny estetycznej i plastycznej. W zdecydowanej większości przypadków są one pozytywne. O ile tylko nie mamy nierealnych oczekiwań co do efektów zabiegu, możemy spodziewać się wyraźnej poprawy wyglądu usuwając tzw. podwójny podbródek.

Podsumowanie

Żyjemy w świecie, w którym czy tego chcemy, czy nie, wygląd ma ogromne znaczenie. Nie bez przyczyny zabiegi kosmetyczne, medycyna estetyczna to potężny biznes, który rośnie z roku na rok. Chyba każdy chciałby wyglądać dobrze i młodo. Jeśli możemy odjąć sobie kilka lat, czuć się pewniej w swoim ciele, dlaczego by nie skorzystać z możliwości, które oferuje np. laserowa liposukcja podbródka?

Mamy nadzieję, że powyższy tekst uczynił temat nieco bardziej przystępnym, a tym samym zachęci, chociaż część czytelników do tego, aby zgłębić go jeszcze bardziej.