„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Co jeść przed badaniem USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej należy do podstawowych badań obrazowych, pozwalających na precyzyjną ocenę stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie guzów, torbieli, naczyniaków czy innych niepokojących zmian.

Procedura ta stosowana jest nie tylko przy występowaniu specyficznych objawów, ale również kontrolnie. Aby badanie USG jamy brzusznej mogło być przeprowadzone prawidłowo, pacjent musi się do niego odpowiednio przygotować. Dotyczy to zwłaszcza zaleceń odnośnie do przyjmowania posiłków – zarówno pod względem ich rodzaju, jak i czasu spożycia przed wizytą u lekarza.

Dieta przed badaniem USG jamy brzusznej

Przygotowania do USG jamy brzusznej powinno się rozpocząć na dobę przed badaniem. Podstawowym zaleceniem jest przyjmowanie w tym okresie posiłków lekkostrawnych oraz niewzdymających. Z diety należy na ten czas wykluczyć pokarmy powodujące wzdęcia, takie jak fasola, groch, kapusta, tłuste mięsa i sosy, napoje gazowane czy alkohol. Dzień przed badaniem USG jamy brzusznej warto też przyjąć leki eliminujące ewentualne dolegliwości pokarmowe, np. węgiel medyczny lub espumisan. Środki te powinny być jednak stosowane zgodnie z zaleceniami wyszczególnionymi na ulotce informacyjnej, a najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Przyjmowanie posiłków przed badaniem USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej powinno być wykonywane na czczo, dlatego na średnio 5 godzin przed badaniem pacjent nie może przyjmować żadnych posiłków. Dotyczy to zarówno spożywania pokarmów stałych, jak i picia alkoholu, kawy czy napojów gazowanych. Niewskazane jest też palenie papierosów oraz żucie gumy. W dniu badania powinno się przyjąć wszystkie regularnie zażywane leki o standardowej porze, jednak należy o tym fakcie poinformować lekarza przeprowadzającego badanie USG jamy brzusznej. Dopuszczalne jest picie zwykłej, niegazowanej wody mineralnej oraz mycie zębów.

Zalecenia do badania USG jamy brzusznej

W przypadku badania USG pęcherza moczowego oraz prostaty, pacjent poddawany procedurze powinien mieć wypełniony pęcherz moczowy. W praktyce oznacza to, że musi odczuwać parcie na mocz. W przypadku niestosowania się do zaleceń lekarskich oraz braku odpowiedniego przygotowania do USG jamy brzusznej, istnieje duże prawdopodobieństwo trudności z prawidłowym przeprowadzeniem badania. Treść pokarmowa może uniemożliwić obrazowanie narządów wewnętrznych, przez co lekarz ma prawo odmówić zastosowania ultrasonografu. W takiej sytuacji pacjent zapraszany jest na badanie w kolejnym terminie, kiedy będzie w stanie pozostać na czczo.