„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

RTG zębów, czyli czego możemy się dowiedzieć ze zdjęcia rentgenowskiego?

RTG zębów, czyli badanie rentgenowskie, to bardzo przydatne badanie, dzięki któremu stomatolog może właściwie ocenić ich stan przy różnych problemach, takich jak m.in. pęknięty korzeń, resorpcja korzenia czy pozostawiony w kanale złamany instrument do leczenia kanałowego. Czego jeszcze lekarz może dowiedzieć się ze zdjęcia rentgenowskiego? Odpowiadamy!

Czym jest badanie RTG?

Badanie rentgenowskie wykonywane jest w ramach diagnostyki obrazowej, w której wykorzystuje się promieniowanie X. Warto pamiętać, aby nie utożsamiać go z prześwietleniem – te terminy często są ze sobą mylone. W przypadku RTG promieniowanie włączane jest na znacznie krótszy czas (jest to ułamek sekundy) i uzyskuje się obraz jak na fotografii. Eksperci szacują, że nawet do 80% rozpoznań we współczesnej medycynie jest stawianych lub potwierdzanych na podstawie bądź przy wsparciu tego typu badań obrazowych. Oczywiście dotyczy to również stomatologii. RTG pozwala uwidocznić stan zębów, ich budowę, w tym liczbę kanałów korzeniowych w danym zębie. Jest pomocne również w diagnostyce stanów zapalnych oraz chorób miazgi i przyzębia.

Badanie RTG – rodzaje

Badanie to może przybierać różne formy, a każda z nich znajduje swoje zastosowanie w nieco innych gałęziach stomatologii. Jakie zatem zdjęcia możemy uzyskać dzięki RTG?

  • Zdjęcie zębowe (RVG) – nowoczesna technika obrazowa, która pozwala na uzyskanie dokładnych informacji o stanie uzębienia. Takie zdjęcie od razu pojawia się na monitorze komputera, a dzięki opcjom programu do zapisu fotografii można w prosty sposób przedstawić zespołowi czy pacjentowi, gdzie znajduje się problem.
  • Zdjęcie pantomograficzne – polega na prześwietleniu zębów oraz otaczających ich struktur i tkanek: kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok szczękowych. Wykorzystywane jest zazwyczaj w diagnostyce stomatologicznej oraz w chirurgii szczękowo-twarzowej.
  • Zdjęcie cefalometryczne – zdjęcie czaszki wykonywane przeważnie w pozycji bocznej, które umożliwia ocenić struktury anatomiczne twarzy i zgryzu. Polega na zobrazowaniu struktur miękkich, podniebienia twardego oraz zatok przynosowych. Stosowane jest głównie w ortodoncji przy leczeniu wad zgryzu.

Oprócz tychże badań istnieje również tomografia komputerowa, która podobnie jak tradycyjne badanie RTG używa promieni rentgenowskich. Niemniej jednak w przeciwieństwie do niego umożliwia obrazowanie tkanek miękkich.

Badanie RTG – wskazania

Choć RTG wykorzystuje niewielkie dawki promieniowania X, to w dalszym ciągu regularna ekspozycja na nie może być szkodliwa. Z tego powodu badanie powinno odbyć się tylko i wyłącznie na zlecenie lekarza stomatologa. Wśród wskazań do wykonania diagnostyki obrazowej zębów znajdują się m.in.:

  • zaawansowana próchnica,
  • silne dolegliwości bólowe,
  • ryzyko konieczności rozpoczęcia terapii kanałowej,
  • urazy zębów,
  • ocena zawiązków zębów,
  • zdiagnozowanie zębów zatrzymanych,
  • przygotowanie do ekstrakcji zęba,
  • objawy wskazujące na choroby przyzębia,
  • rozpoczęcie leczenia implantologicznego i protetycznego.

Badanie RTG – przeciwwskazania

Pierwszorzędną przesłanką do niemożności przeprowadzenia tej procedury jest ciąża, szczególnie w pierwszym trymestrze – wtedy u płodu kształtują się najważniejsze organy wewnętrzne i układ nerwowy oraz jest on najbardziej wrażliwy na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Jeżeli jednak pacjentka przekroczyła 9. tydzień ciąży, a badanie RTG jest niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy, lekarz może rozważyć jego wykonanie. Tego badania nie powinno się również realizować u dzieci poniżej 5 roku życia oraz u pacjentek, które są podczas menstruacji.

Badanie RTG – jakie dolegliwości obrazuje?

Badanie rentgenowskie może ukazać lekarzowi wiele kluczowych informacji, które potrzebne są do pełnej diagnostyki i podjęcia słusznych działań. Jakie zatem dolegliwości widzi stomatolog?

  • Stopień wypełnienia kanału zęba i obecność w nim bakterii.
  • Martwica miazgi zęba.
  • Zatrzymane ósemki oraz ich ułożenie.
  • Pęknięcie zęba.
  • Zmiany zapalne kości, np. ich okołowierzchołkowy stan zapalny.
  • Resorpcja korzenia zęba.
  • Zmiany próchnicze i ich zaawansowanie.

Niezależnie od tego, czy zostałeś skierowany na RTG zęba w Warszawie, Katowicach, Krakowie, czy innym większym bądź mniejszym mieście – jeżeli jest do tego zalecenie, warto się zdecydować na jego zrealizowanie.

Mogłoby się bowiem wydawać, że przecież niektóre z tych przypadłości lekarz powinien zauważyć gołym okiem bez badań obrazowych. Jednakże nie zawsze jest to możliwe. Dla przykładu – pacjent przychodzi do gabinetu z bezprzyczynowym bólem zęba, na którym nie widać oznak choroby. Po badaniu jednak okazuje się, że u pacjenta rozwija się próchnica, lecz pod plombą, która była założona na wcześniejszym leczeniu. Jak widzisz zatem, badanie RTG jest przydatnym narzędziem diagnostycznym, dzięki któremu stomatolog jest w stanie wykonać skuteczne i bezpieczne leczenie.

Badanie RTG – ile kosztuje?

Cena tego badania zależy od jego rodzaju oraz miejscowości, w którym znajduje się gabinet. Przykładowo RTG zębów w Warszawie na Ochocie kosztuje od 50 do 100 złotych.