„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Jak dbać o wątrobę?

wątrobaWątroba jest jednym z najważniejszych narządów. Pełni zróżnicowane funkcje ochronne i wspomagające funkcjonowanie organizmu.

Edukacja w zakresie dbania o nią wciąż jednak stanowi spore wyzwanie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie komplikacje może nieść uszkodzenie tego organu. Wielu osobom trudno ponadto zrezygnować z codziennych nawyków, które bynajmniej nie usprawniają pracy wątroby. Dobrze jest rozważyć podjęcie kilku stosunkowo prostych kroków, które pozytywnie wpłyną na jej działanie.

Zmiana nawyków żywieniowych

Być może wyda się to trudne i wymagające wielu poświęceń, jednak w istocie chodzi o sprawy proste dla kogoś, kto posiada odrobinę dobrej woli. Po pierwsze zatem, należy ograniczyć spożywanie alkoholu, a jeśli to możliwe – całkowicie go wykluczyć. Alkohol jest toksyną, a więc zatruwa organizm. Wątroba neutralizuje szkodliwe związki chemiczne i osłabia się pod ich wpływem. Po drugie, trzeba unikać potraw głównie mocno przyprawionych i wysmażonych, bogatych w tłuszcze. Po trzecie, dobrze jest dbać o kondycję fizyczną – nie przejadać się, być aktywnym ruchowo, utrzymywać odpowiednią masę ciała. Po czwarte, nie powinno się nadużywać lekarstw. Jest to dziwna moda wśród Polek i Polaków. Łykanie tabletek i antybiotyków za każdym razem, gdy odczuwa się objawy przeziębienia, może wywołać skutek odwrotny do zamierzonego, a ponadto wpływa niekorzystnie na pracę wątroby. Po piąte wreszcie, należy dbać, na ile to możliwe, o zróżnicowaną dietę w celu zapewnienia organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Stosowanie suplementów diety

Choć specjaliści ostrzegają, że bezmyślne stosowanie specyfików reklamowanych w mediach, coraz popularniejsze w Polsce, może bardziej zaszkodzić niż pomóc, dobrze jest skonsultować się z lekarzem rodzinnym, jakie suplementy warto włączyć do diety. Każdy prowadzi odmienny tryb życia; niektórych składników potrzebuje bardziej, innych mniej. W przypadku wątroby, która pełni rolę kluczową dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dobrze jest stosować preparaty uzupełniające ubytki powstałe wskutek działania szkodliwych substancji, ergo – regenerujące osłabiony narząd. Na rynku istnieje wiele takich suplementów, zróżnicowanych pod względem ceny i działania. Wielu farmaceutów poleca klientom Essentiale Forte , co potwierdzają także opinie na branżowych forach internetowych.