„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Czym jest hepatologia? Czym się zajmuje i co leczy hepatolog?

Gdzie i jak leczymy chorą wątrobę

Hepatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami wątroby i woreczka żółciowego i dróg żółciowych. W Polsce nie jest to osobna specjalność lekarska więc zajmują się nią gastroenterolodzy lub specjaliści chorób zakaźnych w przypadku zapalenia wątroby i żółtaczki. Pomimo braku oficjalnej specjalizacji, prężnie działa Polskie Towarzystwo Hepatologiczne.

Kształcenie w zakresie hepatologii mogą rozpocząć lekarze posiadający specjalizacje II stopnia we wszystkich specjalnościach lekarskich. Hepatolog specjalizuje się w budowie i funkcjonowaniu wątroby oraz dróg i pęcherzyka żółciowego.

Kto powinien zgłosić się do hepatologa?

Do hepatologa powinni zgłosić się pacjenci odczuwający bóle po prawej stronie brzucha.  Osoby z dolegliwościami układu pokarmowego takimi jak przewlekłe zaparcia, biegunki, nudności, wymioty, zgaga, nasilone puste odbijanie powinny skonsultować te objawy z hepatologiem.

W razie stwierdzenia powiększenia wątroby, zażółcenia białek oczu i żółtawej barwy skóry (objawy żółtaczki mechanicznej) należy jak najszybciej odwiedzić hepatologa. Wskazaniem do konsultacji jest spożywanie większych ilości alkoholu, zażywanie dużej ilości leków oraz rodzinne obciążenie genetyczne chorobami wątroby lub woreczka żółciowego.

Jakie choroby leczy hepatolog?

Choroby związane z funkcjonowaniem wątroby i pęcherzyka żółciowego odpowiednio wcześnie zdiagnozowane są prawie w pełni uleczalne. Z długiej listy chorób hepatologicznych wymienimy kilka najczęściej występujących: wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, ostre zapalenie wątroby, choroba alkoholowa wątroby, marskość wątroby, niealkoholowe złuszczenie wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, choroby związane z wątrobą i drogami żółciowymi występujące w czasie ciąży, kamienica dróg żółciowych, ostre i przewlekłe choroby wątroby występujące u dzieci, naczyniaki, torbiele, czyli łagodne zmiany w wątrobie.

W związku z rokowaniami warto wcześniej zająć się diagnozowaniem i leczeniem tych chorób.

Diagnostyka w hepatologii

Hepatolog przeprowadza dokładny wywiad dotyczący obecnego stanu zdrowia, przebytych chorób i schorzeń występujących w rodzinie. Warto więc zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną.

Lekarz zleca badania krwi jak: morfologia rozszerzona, próby wątrobowe, poziom bilirubiny cholesterol, amoniak i wykonuje USG jamy brzusznej. W razie potrzeby może skierować na badania serologiczne genetyczne oraz zlecić biopsje wątroby.

Na podstawie badań lekarz ocenia stan wątroby i pęcherzyka żółciowego, wyklucza lub potwierdza wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C i podejmuje decyzję odnośnie metody leczenia.

Gdzie i jak leczymy chorą wątrobę?

Hepatologia to dość rzadka, a bardzo potrzebna specjalność. Potrzebując konsultacji z hepatologiem w Krakowie, można się udać do Centrum Medycznego Scanmed: https://scanmed.pl/specjalizacje/hepatologia/krakow.

Hepatolog dostosowuje metodę leczenia do stwierdzonej dolegliwości. Jeśli leczenie farmakologiczne nie wystarcza można zastosować interwencję chirurgiczną. W razie konieczności zabiegu chirurgicznego konieczna jest współpraca hepatologa z lekarzami innych specjalności.