„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Zapalenie przydatków – jak sobie z tym poradzić?

Zapalenie przydatków

Jajniki, jajowody i więzadła macicy leżą obok siebie i nazywane są przydatkami. Jeśli dochodzi do stanu zapalnego, to infekcja obejmuje wszystkie części i nazywana jest zapaleniem przydatków. Jest to schorzenie dotykające zazwyczaj kobiety w wieku rozrodczym.

Objawy zapalenie przydatków

Pierwsze symptomy ostrego zapalenia przydatków, które występują kilka dni po zakażeniu, to przede wszystkim gwałtowne skurcze i bóle umiejscowione w podbrzuszu. Towarzyszy im zazwyczaj gorączka. Skurcze bywają tak silne, że kobieta wręcz zwija się z bólu. Zapalenie przydatków może mieć również charakter łagodniejszy. Niepokój powinny wzbudzić: stan podgorączkowy lub niewielka gorączka i pogorszenie samopoczucia. Bolesność jest większa podczas aktów seksualnych lub w czasie badania ginekologicznego. Bywa, że występują dodatkowe objawy. Są to wymioty, biegunka, zaparcia, kolka jelitowa, plamienia, intensywne upławy, obfita miesiączka. Na zapalenie przydatków szczególnie są narażone kobiety w okresie połogu, po zabiegach wewnątrzmacicznych, poronieniach, w okresie okołomiesiączkowym. Kobiety nie mogą lekceważyć żadnego z wymienionych objawów. To samo dotyczy sytuacji wydzielania się z pochwy treści ropnej lub o niepokojącym zapachu. Nie należy lekceważyć również nieprawidłowego krwawienia – zbyt obfitego lub trwającego dłużej niż zazwyczaj. Zapalenie przydatków bywa schorzeniem nawracającym, występującym nawet po dłuższym czasie braku niepokojących objawów. Kobiety mające „skłonność” do zapalenia przydatków, mogą doświadczać choroby nawet po nadmiernym wysiłku fizycznym lub zbyt długim przebywaniu w mokrym kostiumie kąpielowym.

Przyczyny zapalenia przydatków

Zapalenie przydatków jest najczęściej efektem zakażenia drobnoustrojami, które przedostają się z miednicy do pochwy. Najczęstszymi patogenami są: chlamydia, gronkowiec, paciorkowiec. Bakterie mogą również dotrzeć do przydatków poprzez układ krwionośny. Pierwotne zakażenie mogło nastąpić w migdałkach, zatokach, zębach i poprzez krew dotrzeć do przydatków. Bywa, że zapalenie przydatków następuje w wyniku zakażenia pooperacyjnego. Dość często występuje też u dziewcząt, które zbyt wcześnie (przed 16. rokiem życia) rozpoczęły współżycie seksualne. Wynika to z tego, że flora bakteryjna pochwy nie jest w pełni dojrzała. Co ciekawe, na zapalenie mniej narażone są kobiety stosujące środki antykoncepcyjne.

Diagnostyka zapalenia przydatków

Objawy zapalenia przydatków nie są na tyle charakterystyczne, by jedynie na ich podstawie możliwe było stwierdzenie choroby. Lekarz ginekolog powinien przeprowadzić badanie fizykalne. Niezbędne są badania dodatkowe. Jest to przede wszystkim CRP i morfologia krwi. Kolejne są badania bakteriologiczne, które pozwolą ustalić typ patogenu. Jest to wymaz z pochwy i szyjki macicy – całkowicie bezbolesny. W bardziej skomplikowanych przypadkach zlecane są badania obrazowe, np. ultrasonograf narządu rodnego i miednicy.

Zapalenie przydatków – czy można zapobiegać?

Poważne konsekwencje związane z zapaleniem przydatków powinny nakłonić do działań profilaktycznych. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo kontaktów seksualnych. Jeśli kobieta ma wielu partnerów, konieczne jest zadbanie o stosowanie przez nich prezerwatywy. Zawsze trzeba się stosować do zaleceń lekarza ginekologa. Po porodzie, inwazyjnych zabiegach ginekologicznych, poronieniu, bezwzględnie trzeba zrezygnować ze współżycia na przynajmniej cztery tygodnie. Ważną sprawą jest higiena miejsc intymnych. Nie zaleca się zbyt częstych irygacji i stosowania mocnych środków myjących, które mogą niszczyć naturalną florę bakteryjną. Bardzo rozsądnie trzeba też korzystać z basenów, długich kąpieli.

Leczenie zapalenia przydatków

W przypadku leczenia tego schorzenia, wszystkie domowe sposoby trzeba odstawić w kąt. Tu pomogą jedynie leki przeciwzapalne i antybiotyki. W przypadku nasilenia dolegliwości, niezbędny może okazać się pobyt w szpitalu, podczas którego leki będą podawane dożylnie, by zintensyfikować i zmaksymalizować działanie. W czasie terapii lekarze przypominają, by zmienić tryb życia. Należy wprowadzić lekkostrawną dietę, pić więcej płynów, szczególnie wodę niegazowaną, chronić miejsca intymne przed wyziębieniem i ograniczyć wysiłek fizyczny. Niewskazane jest też pożycie seksualne. Szybka reakcja i wdrożenie leczenia, pozwoli pozbyć się zapalenia przydatków w ciągu tygodnia.