„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Akupresura jako metoda leczenia

AkupresuraAkupresura to metoda leczenia wywodząca się z naturalnej medycyny chińskiej. Jest to masaż leczniczy polegający na opukiwaniu lub uciskaniu określonych miejsc w miejscu przebiegu kanałów energetycznych, określanych meridianami.

Każdy z meridianów odpowiada za określony narząd. Masaż taki ma na celu odblokowanie przepływu energii, której zakłócenie powoduje powstawanie różnych dolegliwości.

Medycyna naturalna korzysta z akupresury w leczeniu wielu dolegliwości. Na przykład przy leczeniu bólu głowy, pleców, kręgosłupa, bólów reumatycznych, wymiotów, biegunki, astmy, niestrawności, bezsenności, zapalenia zatok, nerwic oraz wielu innych. Przed skorzystaniem z tej formy leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

Istnieją również określone sytuacje, gdy masaż leczniczy nie jest wskazany. Do takich sytuacji zaliczyć możemy między innymi ciążę, różnego rodzaju nowotwory, gorączkę, ostre infekcje, czy stan po zawale.

Zabieg ten wykonuje się na cztery sposoby: przez opukiwanie określonych miejsc, uciskanie palcami przy jednoczesnym wykonywaniu okrężnych ruchów, masaż paznokciami (nie wskazany u osób szczupłych) oraz masaż specjalną pałką.

Akupresura to również metoda leczenia, którą medycyna naturalna wykorzystuje przy leczeniu dolegliwości typowo kobiecych. Zaliczyć możemy do nich menopauzę, tak zwany PSM czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, oraz bolesne miesiączki. Jest to doskonała metoda dla osób, które w trosce o swe zdrowie jednocześnie chcą uniknąć przyjmowania leków farmaceutycznych.

Poszukując tego typu formy leczenia należy wybrać dobrego specjalistę o potwierdzonej opinii. Z tego względu, iż nieumiejętnie wykonany masaż leczniczy może przynieść skutki uboczne w postaci biegunek, wymiotów a nawet może dojść nawet do kołatania serca.

Ceny takiego zabiegu uzależnione są od jego specyfiki i czasu trwania i wahają się od 30 do 150 zł.

fot. www.flickr.com autor: Zen SPA treatments