„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Jak pozbyć się pajączków na nogach? Zalecenia Velvet Clinic

Pękające naczynka na nogach to nic przyjemnego, zwłaszcza latem gdy lubimy chodzić w sukienkach lub spódnicach. Nieestetyczne pajączki na nogach powodują dyskomfort i potrzebę zakrycia nóg. Co zrobić gdy naczynia krwionośne zaczynają wychodzić, jak zapobiegać powstawaniu pajączków na nogach i jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się popękanych naczynek? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Pajączki naczyniowe na nogach – czym są?

Pajączki na nogach to rozszerzone ściany naczyń włosowatych, czyli żył w naszych nogach. Zwykle wychodzą w formie czerwonych lub fioletowych niteczek na kończynach dolnych, lub rumienia. Z początku stanowią tylko defekt estetyczny, ale długotrwałe osłabienie naczyń może prowadzić do zaburzenia przepływu krwi, a przez to poważniejszych schorzeń. Teleangiektazje, bo tak fachowo nazywa się pajączki na nogach, mogą być wywołane przez różne czynniki i równie dobrze mogą zniknąć samoistnie, jak i z biegiem czasu przekształcić się na przykład w żylaki. Ich pojawienie się powinno dać nam do myślenia i w takim wypadku warto zastanowić się nad zmianą trybu życia.

Dlaczego na nogach pojawiają się popękane naczynka? Najczęstsze przyczyny pajączków

Pajączki na nogach i pękające naczynka sugerują, że naczynia krwionośne są osłabione i przepływ krwi jest zaburzony. Najczęściej pojawiają się one z powodu:

  • wiek – starzejące się naczynia krwionośne, spadająca elastyczność, brak potrzebnych mikroelementów,
  • praca i aktywność fizyczna – częste przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, zakładanie nogi na nogę, brak aktywności fizycznej, uszkodzenia lub obrażenia, promieniowanie uv,
  • gorące kąpiele – sauna, jacuzzi, gorąca woda, wpływają na osłabienie naczyń krwionośnych u kończyn dolnych,
  • ciąża – obciążenie organizmu wpływa na naczynia krwionośne i przyczynia się do powstawiania drobnych żylaków,
  • predyspozycje genetyczne – pękające naczynka i pajączki na nogach mogą być także naturalne dla naszego organizmu lub związane z hormonami żeńskimi,
  • niezdrowy tryb życia i choroby – przyczyną teleangiektazji może być także otyłość, palenie papierosów, alkohol, choroby żył i układu żylnego, zaburzone krążenie krwi.

Pajączki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny i problem kosmetyczny, może także występować uczucie ciężkości nóg, obrzęk nóg, stan zapalny.

Jak można pozbyć się pajączków na nogach? Velvet Clinic radzi

Istnieją sprawdzone metody, aby pajączki na nogach stały się przeszłością. Część to domowe sposoby i dotyczą codziennego życia. W leczeniu pajączków na nogach pomaga odpowiednia dieta, rajstopy uciskowe i pończochy przeciwżylakowe, noszenie obcisłych ubrań (wpływa na przepływ krwi i obciążenie żył kończyn dolnych, ich kruchość).

W przypadku widocznych zmian, z którymi domowe sposoby nie są w stanie sobie poradzić możemy skorzystać z profesjonalnych zabiegów, które oferuje medycyna estetyczna i Velvet Clinic:

  • laser o odpowiedniej długości fali – pajączki na nogach, przyczyny ich powstawania i ich leczenie opiera się na rozwiązaniu problemu osłabionych naczyń krwionośnych. Usunięcie pajączków na nogach przez zabiegi laserowe to po prostu zamknięcie uszkodzonych naczynek. Powstrzymuje to powstawanie kolejnych pajączków i przekształceniu się ich w żylaki. Zabieg jest bezinwazyjny i szybki.
  • skleroterapia – poszerzone żyłki, pajączki na nogach, teleangiektazje zamyka się za pomocą delikatnego wkłucia i wpuszczenia płynu zawierającego substancje aktywne. Płyn obkurcza żyły i niweluje defekt estetyczny.

Każdy taki zabieg ustala się indywidualnie, po zapoznaniu się ze stanem pacjenta i tym, jak wyglądają pajączki na nogach i ich lokalizacja.

Likwidowanie pajączków na nogach – podsumowanie

Zazwyczaj pajączki na nogach, przyczyny ich powstawania (np. uwarunkowania genetyczne, niezdrowy tryb życia) i możliwe skutki to nic poważnego. Należy pamiętać jednak, że teleangiektazje mogą powodować żylaki i poważniejsze choroby niż tylko problem estetyczny. Jeśli marzysz o pozbyciu się problemu pajączków na nogach koniecznie skorzystaj z oferty Velvet Clinic. Przed zabiegiem specjaliści przyjrzą się jak dokładnie wyglądają pajączki na nogach i ustalą jaki zabieg będzie odpowiedni i bezpieczny dla Twojego zdrowia.

Materiał zewnętrzny