„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Ziołolecznictwo

ziołolecznictwo

Ta alternatywna metoda leczenia jest znana od tysięcy lat. Nasi przodkowie sięgali po rośliny, aby walczyć z konkretnymi dolegliwościami, a wiedza w tej dziedzinie przekazywana była z pokolenia na pokolenie.

Wiele z przepisów przepadło bezpowrotnie, ludzie zaczęli odchodzić od tradycji, głównie przez rozwój farmakologii. Jednak w ostatnim czasie następuje powrót do starych, naturalnych metod leczenia, w tym wykorzystania ziół. Coraz więcej osób zaczyna świadomie reagować na nadmiar chemii, między innymi znajdującej się w lekach. Okazuje się bowiem, że większość preparatów aptecznych zawiera substancje, które zatruwają organizm, tłumiąc jedynie objawy, zamiast leczyć przyczynę.

Ziołolecznictwo z powodzeniem leczy wiele przypadłości bez skutków ubocznych i zatrucia organizmu. Jednak odpowiednia terapia musi zostać dobrana przez doświadczonego specjalistę. Rośliny bywają trujące i mogą poważnie zaszkodzić jeśli dawka zostanie źle dobrana lub zostaną nieodpowiednio połączone. Dlatego ta terapia ma swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Wiele osób z obawy woli stosować produkty apteczne. Dlatego warto wybrać się do polecanego zielarza z wieloletnim doświadczeniem, który dobierze mieszankę ziół idealnie dostosowaną do konkretnych dolegliwości.

Ziołowe kuracje

Najczęściej zioła wykorzystywane są w formie naparów, które przygotowuje się z liści, ziela oraz kwiatów.  Zalewa się je wrzątkiem i zaparza pod przykryciem przez około 15 minut. Można wykorzystać również korzeń lub korę rośliny, ale wówczas należy je gotować na małym ogniu, a następnie pozostawić pod przykryciem na kilka minut. Możliwe jest również przygotowywanie wyciągów z ziół poprzez zalanie ich zimną wodą i pozostawienie na całą noc. Zioła można także sproszkować lub wykonać z nich maceraty na bazie oleju, nalewki na spirytusie oraz ekstrakty. Oprócz działania wewnętrznego mają szerokie zastosowanie w przypadku dolegliwości zewnętrznych, dlatego używa się ich w kąpieli, do przygotowania nasiadówek lub okładów.

Właściwości ziół

Mają szerokie zastosowanie i pomagają wyleczyć wiele schorzeń. Jakie właściwości mają poszczególne zioła i w jakim celu je stosować?

Pokrzywa

Najlepsza jest młoda pokrzywa, zbierana w maju. Ma działanie przeciwreumatyczne, jest wspaniałym źródłem żelaza, przywraca potencję

Mniszek lekarski

Popularny mlecz lub dmuchawiec ma działanie przeciwnowotworowe. Najcenniejszy jest korzeń, ponieważ zawiera fitosterole, garbniki oraz aminokwasy

Krwiściąg lekarski

Ma działanie hamujące krwawienia oraz absorbuje toksyny, które kumulują się w organizmie. Nalewka z tego ziela leczy infekcje gronkowcem.

Dziurawiec

Rewelacyjnie poprawia wydolność hormonalną poprzez wydzielanie serotoniny, dlatego przeciwdziała depresji, nerwicom lub stanom lękowym. Dodatkowo wspomaga układ krwionośny, leczy nadciśnienie i wzmacnia naczynia włosowate.

Tymianek

Zioło, które prawie każdy z nas ma w swojej kuchni jest niepozorne, jednak posiada ogromne możliwości. Przede wszystkim, z powodzeniem, stosuje się je w leczeniu kaszlu, chorób jamy ustnej, gardła, krtani. Zapobiega powstawaniu zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych, dlatego olejek tymiankowy często znajduje się w preparatach stomatologicznych.

Nagietek

Stosowany jest w stanach nieżytu żołądka, wrzodach dwunastnicy oraz jelita grubego. Poprawia przepływ żółci oraz zwiększa produkcję soków trawiennych. Potrafi również zmniejszyć napięcie mięśni gładkich żołądka oraz działa przeciwskurczowo,  dzięki czemu przynosi ulgę przy bolesnym miesiączkowaniu. Działają uspokajająco oraz obniżają ciśnienie krwi. Unieczynniają toksyny powstające w przypadku chorób nowotworowych.

Zioła można wykorzystywać nie tylko w leczeniu schorzeń, ale również w kosmetologii. Jeśli decydujesz się na ziołolecznictwo, musisz zachować dużą ostrożność, ponieważ wykorzystywanie roślin, nie jest wolne od skutków ubocznych. Niektóre z nich zawierają silne toksyny które stosowane w nieodpowiedni sposób, mogą dość poważnie zaszkodzić. Najlepiej w tej kwestii skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie. Pamiętaj też, że ziołolecznictwo wymaga czasu. Skuteczność tej terapii w dużej mierze zależy od systematyczności, a jej zaletą jest to, że są to produkty naturalne w stu procentach. Warto zatem zgłębiać zapomnianą wiedzę naszych przodków.