„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Jak działają leki na przeziębienie?

leki na przeziębienie

Leki na przeziębienie to bardzo szeroka kategoria. Medykamenty te dostępne są w różnych formach, a najpopularniejsze to tabletki do połknięcia oraz saszetki przeznaczone do przygotowania gorącego napoju. W każdym przypadku najważniejszym zadaniem tych specyfików jest zwalczanie dokuczliwych objawów, przybierających na sile przede wszystkim w drugiej i trzeciej fazie infekcji. Jakie leki na przeziębienie wybierać pod kątem konkretnych dolegliwości?

1. Ból

2. Katar

3. Kaszel

Podczas stosowania leków na przeziębienie bardzo ważny jest odpoczynek oraz spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Może to być woda oraz rozgrzewające herbaty.

Ból

Leki na przeziębienie, których składy porównać można na stronach takich jak: https://www.nowafarmacja.pl/leki-na-przeziebienie, najczęściej zawierają paracetamol. To substancja aktywna, która pełni rolę przeciwbólową i przeciwgorączkową. Nie ma jednak działania przeciwzapalnego. Jeżeli na takim właśnie efekcie nam zależy, sugerowane są leki, które mają w składzie ibuprofen oraz kwas acetylosalicylowy. Takie środki nie dość, że wpływają na organizm przeciwbólowo i przyczyniają się do obniżenia podwyższonej temperatury ciała, walczą również ze stanem zapalnym.Każda z tych substancji jest skuteczna w obliczu bólu głowy, gardła oraz dolegliwości mięśniowych. Niwelują one także ból zatok. Żadnej z nich nie można łączyć z alkoholem ze względu na ryzyko toksyczności. W skrajnych przypadkach taki zestaw może nawet doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Katar

Katar jest jednym z najbardziej dokuczliwych objawów przeziębienia. Leki stosowane, aby zmniejszyć te właśnie dolegliwości, obkurczają śluzówkę i działają przeciwobrzękowo, czym ułatwiają oddychanie. W zależności od składu mogą również odblokować zatkany nos i usunąć zalegającą wydzielinę lub powstrzymać cieknący katar. Leki na przeziębienie zwalczające katar mogą mieć formę spray’u lub kropli. Działają one miejscowo, a substancjami aktywnymi najczęściej są ksylometazolina lub oksymetazolina. Efekt jest szybki, a skutki uboczne raczej sporadyczne. Krople i spray’e są więc dobrze tolerowane przez większość osób. W przypadku tabletek opartych na pseudoefedrynie lub fenylefrynie prawdopodobieństwo działań niepożądanych jest większe. Substancje te znajdziemy także w wielu lekach złożonych. Preparaty te, wpływając na tzw. receptory adrenergiczne obkurczają ściany naczyń krwionośnych, ograniczając katar.

Kaszel

Kaszel, szczególnie ten suchy, najczęściej pojawia się na początku przeziębienia, chociaż zdarza się, że towarzyszy przez cały czas choroby. Najczęściej nasila się przed snem oraz w nocy. Na rynku dostępnych jest sporo preparatów przeznaczonych zarówno do zwalczania kaszlu suchego, mokrego, jak i obu tych rodzajów jednocześnie. Leki przeciwkaszlowe, mające za zadanie pokonać jego suchą odmianę, dostępne są w formie syropu lub tabletek. Ich główną rolą jest powstrzymanie samego odruchu kaszlu. Najczęściej stosowane substancje aktywne to dekstrometorfan, kodeina, butamirat i lewodropropizyna. Często wykorzystywane są także zioła, w tym korzeń prawoślazu o właściwościach chroniących błonę śluzową gardła. Leki na kaszel wykorzystujące dekstrometofran działają na ośrodkowy układ nerwowy. W przypadku, gdy w drogach oddechowych zalega wydzielina, nie będą skuteczne.

W takim przypadku powinno się stosować leki wykrztuśne. Oczyszczają one oskrzela, zmniejszają gęstość i lepkość znajdującej się tam wydzieliny i pobudzają kaszel. Dostępne są jako tabletki, preparaty musujące, syropy i proszki do sporządzania roztworów. Bazują na substancjach takich jak: gwajafenezyna, acetylocysteina, sulfogwajakol, ambroksol i bromheksyna. Z ziół sprawdza się tymianek.