„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Parazytoza

Parazytoza to choroba wywołana przez pasożyty, które wnikają do organizmu człowieka poprzez układ pokarmowy, oddechowy, moczowy, odbytniczy, poprzez skórę czy nawet błonę śluzową. Do zakażenia może dojść drogą wziewną lub inhalacyjną, dlatego tak trudno uchronić się przed pasożytami. Najczęściej to nasze kochane czworonogi są ich nosicielami, ale również można zarazić się od drugiego człowieka. Dlaczego ich pojawienie się w naszym organizmie jest niebezpieczne? Głównie dlatego, że mogą doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych w ciele żywiciela, ale także uwalniać w jego organizmie toksyny i przejmować część niezbędnych  składników odżywczych z pożywienia.

Objawy

Pojawienie się w naszym organizmie pasożytów nie daje jednoznacznych objawów, dlatego tak trudno o szybką diagnozę. Bardzo często pojawiają się symptomy wskazujące na alergię, takie jak poranny kaszel, astma oskrzelowa czy zmiany skórne. Objawy parazytozy mogą ujawnić się po okresie inkubacji pasożytów, czyli nawet kilka miesięcy po kontakcie z pasożytem. Wśród sygnałów wskazujących na parazytozę pojawiają się dolegliwości takie jak:

  • bóle brzucha, mięśni i stawów,
  • zaparcia lub biegunki,
  • anemia,
  • bóle migrenowe,
  • utrata wagi lub problemy ze schudnięciem,
  • powiększenie śledziony oraz wątroby.

Skutki

Parazytoza w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci żywiciela. Pasożyty bytujące w przewodzie pokarmowym objadają swojego żywiciela z niestrawionych jeszcze składników pokarmowych. Wykorzystują przede wszystkim białka, ale chętnie zużywają także węglowodany oraz tłuszcze. Niestety sięgają również po witaminy, enzymy i hormony co powoli wyniszcza cały organizm ludzki, a pasożyt rośnie w siłę. To naprawdę skrajne przypadki. Zazwyczaj jednak albo dochodzi do samowyleczenia, albo choroba przechodzi w postać przewlekłą.

Leczenie

Rozpoznanie choroby możliwe jest przede wszystkim po wykonaniu badań krwi, które  potrafią wykazać obecność  pasożytów takich jak kręty, tasiemiec, włosień.  Jednak specjaliści często zalecają wykonanie także badania kału, jeśli podejrzewa się obecność glisty ludzkiej, lamblii, owsików i innych pełzaków. Zwykle należy oddać trzy próbki kału w odstępach czterodniowych, ponieważ jednorazowe badanie nie jest miarodajne.

Parazytoza urojeniowa

Obłęd pasożytniczy to równie poważny problem, jak sama parazytoza, ponieważ jest to choroba o podłożu psychicznym  ze znamionami schizofrenii. Osoby, które borykają się z urojeniami, są ciągle przekonane o tym, że są zainfekowane przez pasożyty, pomimo że wszystkie wyniki badań są w normie. Potrafią kupować niezliczone ilości preparatów przeciwpasożytniczych, maści, ziół, domagać się przeprowadzania coraz to nowych badań laboratoryjnych, pobierania wycinków skóry do analizy oraz wykonywania wielu procedur, które w ich mniemaniu, miałyby wreszcie wykryć obecność organizmów obcych. Ten problem najczęściej dotyczy ludzi w podeszłym wieku, głównie kobiet i niestety łączy się z obecnością takich schorzeń jak demencja, zaburzenia metaboliczne, nadciśnienie tętnicze, a nawet alkoholizm. W przypadku tego typu zaburzeń umysłowych niezbędna jest jak najszybsza pomoc psychiatry, ponieważ nieleczone doprowadzają do całkowitego wyniszczenia chorego uniemożliwiając mu normalne życie w społeczeństwie.