„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Aromatoterapia – jak leczy się zapachem?

Aromatoterapia

Współczesny człowiek jest przyzwyczajony do farmakologii i dostępne leki bierze czasami bez ograniczeń i kontroli. Okazuje się jednak, że jak wszystko, farmakologia ma też skutki uboczne. Wiele osób sięga więc po alternatywne sposoby leczenia, w przekonaniu, że to, co pomagało naszym przodkom, może też sprawdzić się współcześnie. Do takich alternatywnych sposobów leczenia zalicza się aromatoterapię. Aromatoterapia jest metodą leczenia i terapii, do której wykorzystuje się naturalne olejki eteryczne. Pamiętajmy, że jest to metoda wspomagająca, nigdy dominująca!

Jak leczono zapachem?                    

Aromaterapia była wykorzystywana przez ludy starożytne. Stosowano ją w Chinach, Egipcie, Indiach, Persji. Tylko nieliczni umieli pozyskać i zastosować olejki eteryczne. Poza tym na olejki eteryczne mogli pozwolić sobie najbogatsi. Były one symbolem wysokiego statusu materialnego i uważano je za niezwykle cenny dar. Ponoć Kleopatra, cierpiąca na bezsenność, napełniała poduszki płatkami róż. Te miały zapewnić jej komfortowy odpoczynek. Ale nie tylko starożytni cenili moc olejków eterycznych i wykorzystywali je w zabiegach leczniczych. Na początku XX wieku Rene Gattefosse, francuski chemik, oparzył sobie dłoń podczas wykonywanych doświadczeń. Zanurzył ją bezwiednie w naczyniu z olejkiem lawendowym. Dłoń miała się błyskawicznie zagoić. To go skłoniło po pogłębienia wiedzy na temat właściwości olejki lawendowego. Efektem badań była książka „Aromatoterapia”, pierwsze kompleksowe dzieło o leczniczych właściwościach olejków eterycznych. W czasie  pierwszej wojny światowej olejki były wykorzystywane do sterylizacji narzędzi chirurgicznych i leczenia ran postrzałowych. Obecnie dąży się do zachowanie równowagi miedzy farmakologią a dawną wiedzą medyczną, wynikającą z doświadczeń przodków.

Działanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne otrzymuje się ze wszystkich części roślin: z kwiatów, nasion, łodyg, korzeni, kłączy, kory, trawy, drewna, igieł, owoców. Uzyskuje się je przy użyciu następujących metod:

  • destylacja z parą wodną,
  • wytłaczanie,
  • ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi,
  • enfleurage (pozyskiwanie olejków z pyłków kwiatowych).

Olejki mają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. W postaci okładów przyspieszają gojenie się oparzeń, ran; działają antyseptycznie i przeciwzapalnie. Mają działanie rozkurczowe i przeciwbólowe. Można je wspomagająco stosować w terapii bezsenności, zaburzeń lękowych, a nawet depresji. Pobudzają układ odpornościowy, łagodzą dolegliwości związane z bólami reumatycznymi, migrenowymi i menstruacyjnymi.

Jak wykorzystywać olejki?

Olejki eteryczne można wykorzystywać w różnej formie. W przypadku chorób skóry i chorób wewnętrznych, zaleca się wykonywanie masażu z użyciem olejków. Masaż wpływa bezpośrednio na skórę, a dodatkowo wdychany jest aromat zalecanego olejku. Kąpiel z dodatkiem olejku działy stymulująco, a jednocześnie odprężająco. Inhalacje aromatoterapeutyczne przygotowane są w przypadku chorób narządów wewnętrznych. Olejki eteryczne aplikuje się również w formie kompresów, kremów, maseczek, toników. Przenikając do organizmu poprzez skórę i drogi oddechowe są rozprowadzane do każdej komórki i absorbowane przez mózg. Właściwie dobrane kompozycje olejków mogą pobudzić, usypiać, wyciszać, poprawić nastrój, a jednocześnie zniwelować dolegliwości bólowe, np. migrenowe.

Aromatoterapia – ograniczenia

Jak w przypadku każdej terapii, także i tutaj mogą wystąpić efekty niepożądane. Najczęściej mamy do czynienia z reakcjami skórnymi (zaczerwienienie, podrażnienie, reakcja alergiczna). Olejków absolutnie nie można podawać doustnie. W przypadku dzieci do lat sześciu, zalecana jest wcześniej konsultacja z pediatrą. Olejków nie powinny też używać kobiety w ciąży. Bezwzględnie należy stosować się do informacji zawartych na etykietach i ulotkach dołączonych do olejków eterycznych. Nie powinno się przekraczać zalecanych dawek, zwłaszcza, jeśli aromatoterapię stosujemy w warunkach domowych. Zawsze niech obowiązuje umiar i zdrowy rozsądek.