„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Astma sercowa

Astma sercowaAstma sercowa (tudzież dychawica sercowa) to zaburzenie spowodowane nagłym osłabieniem funkcjonowania lewej komory serca, odpowiedzialnej za wtłaczanie krwi do aorty, która zaopatruje cały organizm.

Do lewej komory, trafia zaś krew z przedsionka lewego, do którego uchodzi żyła płucna, będąca końcowym odcinkiem krążenia małego (płucnego). Objawy pojawiają się często nocą, lub wywołane są sytuacją stresową. Wyróżniamy 4 rodzaje astmy sercowej:

 • astma sercowa w połączeniu ze skurczem biernie przekrwionych oskrzeli
 • astma sercowa atopowa (wywołana przez infekcje wirusowe)
 • astma sercowa pochodzenia nerwicowego
 • astma metaboliczna (wywołana często przez kwasicę spowodowaną cukrzycą)

Jak rozpoznać astmę sercową ? Jakimi powikłaniami grozi ?

Przyczyny astmy sercowej

Aby zrozumieć istotę przyczyny astmy sercowej, należy wyjaśnić najpierw zasady krążenia krwi w organizmie. Możemy przede wszystkim wyróżnić 2 obiegi krwi :

 • obieg duży – krew jest wypompowywana z lewej komory serca do aorty, która następnie rozgałęzia się na tętnice, te z kolei oddają liczne naczynia włosowate zaopatrujące w tlen wszelkie tkanki organizmu; następnie przechodzą one w żyły i odtlenowana krew wraca do serca, do przedsionka prawego
 • obieg mały – rozpoczyna się w prawej komorze (do prawej komory krew dostała się z przedsionka prawego), gdzie krew odtlenowana biegnie do tętnicy płucnej, która następnie rozdziela się na liczne naczynia włosowate okalające gęstą sieci pęcherzyki płucne i tam dochodzi do wymiany gazowej i następnie bogata już w tlen krew biegnie do lewego przedsionka żyłami płucnymi, a z przedsionka do lewej komory

Bezpośrednią przyczyną astmy sercowej jest zastój krwi (któremu sprzyja pozycja leżąca, dlatego do ataków duszności dochodzi w nocy) wywołany przez niewydolność lewej komory i niedostateczne wypompowywanie krwi do aorty. Przez to, zbyt duża ilość płynnej tkanki łącznej zostaje w płucach i powoduje ich przekrwienie. Zmniejsza się wówczas ich pojemność i wydajność, prowadząca do charakterystycznych objawów.

Do pozostałych przyczyn tego schorzenia zalicza się miedzy innymi :

 • rozstrzenie oskrzeli
 • choroby śródmiąższowe płuc
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc
 • czasem astma
 • obturacyjny bezdech senny

Objawy astmy sercowej

Najczęściej następują w nocy, kiedy to chorzy budzą się nagle przez napad duszności i lęk przed uduszeniem się, co tylko wzmaga siłę dolegliwości. W pozycji siedzącej, lub stojącej, po minięciu około pół godziny, napad mija i oddech wraca do normy. Taki atak duszności może się pojawić także w sytuacji stresowej, lub w trakcie intensywnego wysiłku.

Dodatkowo, wymienionym objawom mogą towarzyszyć kaszel, uczucie braku powietrza i omdlewania, bladość skóry, nagłe zmęczenie i spadek wydolności, nadmierne pocenie się.

Leczenie astmy sercowej

W niektórych przypadkach może dojść do ostrego obrzęku płuc (krew dostaje się wtedy do pęcherzyków płucnych i stopniowo uniemożliwia zajście wymiany oddechowej), będącego następstwem przedłużania się i nasilania napadu duszności. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie, ponieważ ten stan zagraża życiu.

Do standardowego leczenia astmy sercowej należy przede wszystkim farmakoterapia – przyjmowanie leków moczopędnych, beta – blokerów, inhibitory konwertazy angiotensyny. Ważne jest, aby znaleźć przyczynę powodującą astmę sercową. Zazwyczaj jest to związane z arytmią serca, nadciśnieniem tętniczym, wadami zastawek i innymi schorzeniami dotyczącymi układu krążenia. Wtedy możliwe jest wdrożenie leczenia przyczynowego.

Aby kompleksowo zadbać o stan zdrowia naszego układu krążeniowo-oddechowego, należy postarać się utrzymywać prawidłową wagę ciała, odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, a także zrezygnować z palenia papierosów.