„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Krótka historia i rodzaje wózków inwalidzkich

rodzaje wózków inwalidzkich

Fotele na kółkach były znane ludzkości od bardzo dawna – pierwsze świadectwa o nich pochodzą z czasów ok. 500 lat przed naszą erą.

Są nimi malowidła, które wykonano w Chinach oraz Grecji. Nie wiadomo jednak, czy fotele takie były używane przez niepełnosprawnych, czy były po prostu pewnego rodzaju udogodnieniem dla możnych. Podobne wątpliwości pojawiają się w przypadku opisanego w 1595 roku fotela króla Filipa II – w kronikach nie ma wzmianek o tym, by władca miał problem z samodzielnym chodzeniem.

Przełomowym momentem w historii wózków był rok 1885 – wtedy to stworzono metalowe obręcze, przymocowywane do kół wózka. Od tej pory niepełnosprawni mogli nie brudząc rąk sami przemieszczać się na wózku w terenie, bez pomocy opiekuna. Niedługo potem, bo w roku 1900 powstały pierwsze wózki, które były napędzanie za pomocą poruszanej ręcznie łańcuchowej przekładni. Tego rodzaju napęd wymaga od niepełnosprawnej osoby znacznie mniej siły.

Kolejne lata to dalsze unowocześnianie wózków w celu zwiększenia komfortu ich użytkowania. W 1932 roku w Stanach Zjednoczonych powstał pierwszy wózek składany, który był znacznie łatwiejszy w przechowywaniu oraz transporcie. Z kolei pół wieku później w Norwegii skonstruowano wózek o napędzenie elektrycznym, sterowany przy pomocy dźwigni umieszczonej na oparciu ręki.

Rodzaje wózków inwalidzkich

W dzisiejszych czasach powszechnie dostępnych jest bardzo dużo rodzajów wózków, przeznaczonych dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Najpopularniejszym z nich cały czas pozostaje wózek ręczny, który chory wprawia w ruch za pomocą własnych ramion lub korzysta z pomocy innej osoby, która pcha wózek przed sobą. Istnieje odmiana wózka ręcznego dla osób bardziej aktywnych, charakteryzująca się m.in. możliwością dostosowania środka ciężkości wózka do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wózki sportowe to rozwinięcie wózka aktywnego. Są to pojazdy zaprojektowane specjalnie dla osób uprawiających konkretne dyscypliny sportowe, np. koszykówkę lub taniec.

Kolejnym rodzajem jest wózek stabilizujący plecy i głowę. Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które w wyniku chorób i urazów wymagają dodatkowego oparcia, większość z nich daje możliwość regulowania kąta nachylenia oparcia nawet do pozycji leżącej.

Innym rodzajem wózków są wózki elektryczne. Wiele modeli wózków elektrycznych różni się wyglądem od wózków ręcznych, przede wszystkim jeśli chodzi o wielkość i układ kół, oraz kształt siedziska. Najważniejszą jednak różnicą jest fakt, że są one napędzane za pomocą silnika, jego pracą chory może sterować za pomocą joysticka umieszczonego w oparciu

Dodatkowo wózki można podzielić ze względu na miejsce ich stosowania. Zgodnie z tym kryterium rozróżniamy wózki pokojowe oraz terenowe, przeznaczone do użytkowania poza domem.

Szeroki wybór wózków znajdziemy na stronie firmy Omega Śmigielscy sp.j., która specjalizuje się w sprzedaży wysokiej jakości sprzętu medycznego.

fot. flickr com autor: PTR Tennis