„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Pierwsze aparaty słuchowe

Pierwsze aparaty słuchowe

Pierwszy aparat elektryczny, słuchowy, nazwany akustykon opatentował 15 listopada 1901 r. Miller Reese Hutchinson z Nowego Jorku, a wyprodukowała go w rok później świeżo założona firma Hut­chinson Acoustic Co.

Składał się z dużej obudowy do baterii – wielkości przenośnego radia – i ze słuchawki przypominającej telefoniczną, którą trzymało się przy uchu. Jedną z pierwszych użytkowniczek tego aparatu była królowa Aleksandra, od dzie­ciństwa cierpiąca na częściową głuchotę. Królowa używała akustykonu podczas ceremonii koronacyjnej w 1902 r., a później w dowód uznania obdarzyła dwudziestosześcioletniego wynalazcę medalem.

Wśród 90 chyba patentów, przyznanych Hutchinsonowi w ciągu całego jego życia, znalazł się też patent na klakson, co przyjaciel autora, Mark Twain, skomentował:

Wymyśliłeś klakson, żeby ludzie głuchli; jak ogłuchną, będą używać twego aparatu słuchowego, żeby słyszeć!

Pierwszym elektrycznym aparatem słuchowym, który można nosić przy sobie, był amplivox, ważący ponad kilogram, sprzedany przez A. Edwina Stevensa z Londynu w październiku 1935 r.

Pierwszym tranzystorowym aparatem słuchowym był aparat wyprodukowany w Sonotone Corp. of Elmsford w stanie Nowy Jork i sprzedany 29 grudnia 1952 r.

Artykuł został przygotowany we współpracy z https://www.oticon.pl/professionals/products/hearing-aids/all