„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Henna czy farba do włosów?

Garnier Color&Shine
Wiele kobiet chcących rozpocząć przygodę z farbowaniem staje przed dylematem: wybrać hennę czy farbę? To zależy od typu naszych włosów, koloru, jaki chcemy osiągnąć, oraz tego, czy chcemy pokryć również siwe kosmyki.
Kondycja włosów

Henna wypełnia uszkodzenia w strukturze włosa, jednak przy regularnym stosowaniu może je lekko przesuszać ze względu na pełen ziół skład. Dlatego zwłaszcza właścicielki włosów wysokoporowatych powinny jej unikać. Dla nich lepszym rozwiązaniem będzie szampon koloryzujący z dodatkiem olejków. Wiele dostępnych na rynku farb do włosów,  jest wzbogaconych o składniki nawilżające. Bywa, że po ich zastosowaniu włosy wydają się być nawet w lepszej kondycji niż przed farbowaniem. Jeśli jednak mamy włosy gładkie, o zamkniętej łusce, a przy tym dość cienkie, to henna lekko je pogrubi. Nie oblepia ona włosów, jej barwnik łączy się z keratyną wewnątrz włosa i w ten sposób daje efekt większej objętości.

Rezultat kolorystyczny

Niektórych odcieni, na przykład jasnych i chłodnych brązów lub ciemnych blondów, nie osiągniemy przy pomocy henny. Kolory uzyskiwane za jej pomocą najczęściej dają nam bardzo ciepłe barwy. Dodatkowo niektóre włosy farbowane henną mają tendencję do przybierania rudawych odcieni.

Pamiętajmy, że rezultaty stosowania henny są dużo trudniejsze do przewidzenia niż efekt farbowania kosmetykiem z drogerii.

Krycie siwych kosmyków

Farba sprawdzi się też lepiej, jeśli zależy nam na kryciu siwych włosów i trwałości. Henna pokrywa białe pasma, ale zawsze są one jaśniejsze niż pozostałe kosmyki. Jeśli mamy dużo siwych włosów, może to dać ładny i naturalny efekt. Niestety czasami henna farbuje białe włosy na rudo, a nawet pomarańczowo. Jeśli nie jest to odcień, na którym nam zależy, bezpieczniej wybrać farbę. Dzięki niej cała fryzura będzie miała jeden równy kolor.

Zdarza się, że niektóre kobiety reagują na hennę alergią. Oczywiście jeśli również zdecydujemy się na farbę, warto wykonać próbę uczuleniową, nakładając małą ilość produktu za uchem i obserwując reakcję skóry. Jeżeli nie wystąpi zaczerwienienie, pieczenie lub swędzenie, to możemy bezpiecznie zastosować dany produkt na całej głowie.

fot. www.flickr.com autor Betsy Jons