„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Transport medyczny. Co należy o nim wiedzieć?

Wielu pacjentów wymaga transportu dostosowanego do ich stanu zdrowia. Podróż taksówką lub zwykłym, prywatnym samochodem mogłaby stanowić dla ich zdrowia poważne zagrożenie. To właśnie dlatego branża transportu medycznego rozwija się tak dynamicznie, a zapotrzebowanie na usługi działających w niej firm nie słabnie, a wręcz przeciwnie – rośnie wraz z każdym rokiem. Decydują się na nią przede wszystkim pacjenci, których stan zdrowia nie pozwala na odbycie podróży zwykłym środkiem transportu lub zmagający się z ograniczeniami ruchowymi.

  1. Transport medyczny Kraków – na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy?
  2. Transport medyczny Małopolska – kiedy jest darmowy, a kiedy trzeba zapłacić?
  3. Transport medyczny w Polsce i na świecie. Ile kosztuje i jak go zamówić?

Sytuacji, w których chory zmuszony jest skorzystać z takich usług jest naprawdę sporo. Wymienić tu można choćby transfer z miejsca zamieszkania lub jednej placówki medycznej do drugiej. Nie sposób zapomnieć również o chorobach i urazach, które przytrafiają się nam na wakacjach – w takich przypadkach dużo korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się dotarcie do naszego kraju i rozpoczęcie leczenie w polskiej placówce. Co jednak warto wiedzieć o transporcie medycznym?

Transport medyczny Kraków – na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy?

Wybór firmy oferującej transport medyczny Kraków bywa naprawdę trudny. Źródłem sporych problemów może okazać się przede wszystkim to, że potrzebujemy go często w sytuacjach stresowych – bezpośrednio po urazie lub w trakcie ciężkiej choroby. Zadania nie ułatwia też to, że na rynku działa mnóstwo przedsiębiorstw specjalizujących się w tych usługach. Oferują one nie tylko różną jakość, ale też różne rodzaje pojazdów.

Przy wyborze firmy, na której usługi się zdecydujemy, powinniśmy więc w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czy dysponuje ona karetkami przystosowanymi do przewożenia pacjentów z naszymi schorzeniami. Nie bez znaczenia jest też zasięg firmy. Ten szczególnie ważny okaże się w przypadku, gdy transport ma odbyć się na trasie międzynarodowej – pamiętajmy bowiem, że nie każdy podmiot obsługuje również przewozy na terytorium innych niż Polska krajów.

Transport medyczny Małopolska – kiedy jest darmowy, a kiedy trzeba zapłacić?

Transport medyczny to płatna usługa, ale wiele ubezpieczeń pokrywa jego koszty w całości lub przynajmniej częściowo. Pacjent nie pokryje z własnej kieszeni żadnej części kosztu transportu, jeśli ten zostanie przeprowadzony na zlecenie lekarza współpracującego z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach refundowanej przez niego usługi medycznej. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji pacjent musi spełniać przynajmniej jeden z następujących warunków:

  • niezbędne jest podjęcie leczenia w innej placówce służby zdrowia;
  • leczenie musi być prowadzone w sposób nieprzerwany;
  • pacjent cierpi na dysfunkcję uniemożliwiającą mu samodzielne poruszanie się.

Istnieje również wiele przesłanek za tym, by transport medyczny był współfinansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są to między innymi:

  • choroby narządu wzroku;
  • choroby nowotworowe;
  • objawy zatruć;
  • choroby przemiany materii;
  • choroby dermatologiczne.

Transport medyczny w Polsce i na świecie. Ile kosztuje i jak go zamówić?

Koszt transportu medycznego uzależniony jest od wielu czynników – stanu pacjenta, odległości, którą musi on przebyć oraz warunków, w których powinien być przewożony. Z tego powodu wycena zawsze jest dokonywana indywidualnie dla każdego przypadku osobno. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc znalezienie strony internetowej działającej w naszej okolicy firmy i skontaktowanie się z jej obsługą.