„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Kiedy cukrzyca typu 1 będzie uleczalna?

Cukrzyca typu 1 to autoimmunologiczna choroba, która wpływa na całe życie osoby z niedoborem hormonem, jakim jest insulina. Coraz więcej ludzi, a zwłaszcza dzieci zmaga się z tą trudną chorobą. Czy dzięki rozwojowi nauki jest możliwe całkowite lub częściowe wyleczenie hiperglikemii?

Cukrzyca typu 1 – czy jest uleczalna?

Na ten moment odpowiedź na pytanie o całkowitą uleczalność tej choroby jest niestety przeczące. Dla osób z cukrzycą typu 1 wyleczenie w pełni nie jest możliwe. Może to być ciężką informacją dla osób, które przeżyły szok, ponieważ dopiero co dowiedziały się o diagnozie. Często choroba ta diagnozowana jest u dzieci. Z tego powodu informacja o wystąpieniu cukrzycy typu 1 może być jeszcze cięższe dla rodzica niż samego chorego. Pozytywna informacja jest taka, że istnieje możliwość znacznego poprawienia jakości życia pacjenta. Dodatkowo stale powstają nowe badania i naukowcy pracują nad zwiększeniem efektywności leczenia. Coraz to nowe nowoczesne metody leczenia są wciąż ulepszane. W dzisiejszych czasach prawidłowa terapia pozwala  osobom z cukrzycą uniknąć przedwczesnej śmierci. Problemy i dotkliwe objawy, z jakimi musi zmagać się osoba chora na tę przewlekłą chorobę to m.in.

  • wzmożona potrzeba oddawania moczu lub nietrzymanie moczu podczas snu,
  • intensywne uczucie pragnienia,
  • szerokopojęte objawy związane ze zmęczeniem,
  • nagła utrata masy ciała, przy wzmożonym apetycie,
  • mniej aktywny tryb życia związany z brakiem chęci, sennością i zmęczeniem,
  • większa nerwowość,
  • typowe dla odwodnionego organizmu,
  • nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego m.in. wymioty i nudności,
  • mogą wystąpić objawy sprawiające, że choroba jest mylona z anginą,
  • zaburzenie widzenia,
  • objawy skórne jak np.: pojawienie się grzybicy, świądu, pieczenia,
  • nawracające uczucie odrętwienia,
  • kwaśny zapach moczu oraz z ust.

Cukrzyca typu 1 – leczenie

Podstawową formą leczenia cukrzycy typu 1 jest insulinoterapia. W ten sposób pomimo braku w organizmie dostatecznej ilości komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcje tego hormonu zostaje on dostarczony do organizmu. W przeciwieństwie do cukrzycy typu 2 gdzie na początku nie podaje się leków, w cukrzycy typu 1 jest to nieuniknione i stanowi to podstawę leczenia. Należy regularnie przyjmować zastrzyki z insuliną. Procedura ta powinna odbywać się kilka razy w ciągu dnia. Ta forma leczenia wymaga również od pacjenta włączenia prawidłowego jadłospisu. Powinna być ona oparta przede wszystkim na produktach spożywczych przyjaznych cukrzykom, czyli takich, które charakteryzują się niskim IG. Jedzenie, którego należy unikać to wszelkiego rodzaju napoje słodzone, desery, jogurty i inne przetwory mleczne z dodatkiem cukru, a także owoców z dużą zawartością cukru. Przystępną alternatywą dla tego typu produktów są zdrowe słodycze, które zawierają zdrowszy zastępnik cukru, jak np.: ksylitol, maltitol i erytrytol – wszystkie te produkty znajdziesz w sklepie internetowym diabetyk24.pl. Innym doskonałym wsparcie procesu leczenia jest odpowiednio dostosowany do potrzeb cukrzyka wysiłek fizyczny. Osoba zmagająca się z cukrzycą często ogranicza uprawianie sportu, ponieważ szybciej się męczy. Włączenie ćwiczeń jednak jest jak najbardziej możliwe. Najważniejsze, aby ćwiczący miał w pobliżu coś do picia z wysoką zawartością cukru. Ćwiczenia oprócz wspomagania transportu hormonu, dodatkowo obniża poziom cukru we krwi. Niezależnie czy osoba wykonuje sport, czy czynności życia codziennego powinna ona dokonywać regularnych pomiarów za pośrednictwem urządzenia — glukometru.