„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Chrapiący problem

chrapanie
Chrapanie stanowi problem nie tylko dla chrapiącego, ale również – a może przede wszystkim – dla jego bliskich. Uczucie ciągłego niewyspania, brak koncentracji, a niekiedy nawet choroby układu krążenia, osłabienie libido czy depresja – to niektóre ze skutków chrapania. Warto więc dowiedzieć się czemu chrapiemy, jak sobie radzić z tą dolegliwością i dlaczego warto udać się po pomoc do lekarza.

Kto chrapie?

Jak mówi dr med. Iwona Gromek, specjalista otolaryngolog z Centrum Medycznego Damiana, chrapanie dotyczy około 40% populacji, przy czym bardziej narażone na te dolegliwość są osoby otyłe, a także te, które spożywają duże posiłki lub alkohol przed snem i zażywają leki nasenne. Powszechnie panuje przekonanie, że chrapią głównie mężczyźni, a tymczasem jest to problem również kobiet, zwłaszcza tych około 50 roku życia.

Czas na wizytę u lekarza

Czym więc jest chrapanie? To po prostu dźwięk powietrza wirującego w zwężonym miejscu – podczas snu rozluźniają się mięśnie podniebienia i szyi, przez co ograniczona zostaje przestrzeń powietrza wciąganego do płuc. Dlatego chrapią również osoby mające skrzywioną przegrodę nosową, przerośnięty języczek lub powiększone migdałki. Sporadyczne chrapanie może przydarzyć się każdemu, jednak jeśli chrapiemy często i przez to zarywamy niemal każdą noc – należy udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę tej dolegliwości, wykluczy ewentualne zaburzenia oddychania i podpowie jak pozbyć się problemu. Wady anatomiczne z reguły usuwa się podczas operacji, czasem wystarczy zabieg wycięcia przerośniętych migdałków lub skorygowanie krzywej przegrody nosowej. Można stosować specjalne preparaty likwidujące chrapanie lub spać w maskach, które wytwarzają silny strumień powierza, a przez to chronią przed zawężaniem dróg oddechowych podczas snu.

Sposoby na zarwane noce

Jak jeszcze można radzić sobie z chrapaniem? Warto schudnąć, bo szczupła szyja nie uciska dróg oddechowych. Należy wystrzegać się obfitych posiłków i spożywania alkoholu przed snem, lepiej też nie stosować leków nasennych. Chrapaniu sprzyja również palenie, więc dobrze pozbyć się tego nałogu. Osoby z zapaleniem zatok i katarem dla spokojnego snu muszą jak najszybciej wyleczyć te dolegliwości, a kobietom po menopauzie pomoże zastępcza kuracja hormonalna. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na pozycję przyjmowaną podczas snu – poduszka ułożona zbyt wysoko sprzyja donośnemu chrapaniu, lepiej więc wybrać płaską i spać na boku lub na brzuchu. Dlaczego walka z chrapaniem jest tak ważna? Bo jeśli ze sporadycznej dolegliwości przeradza się ono w chorobę, może być przyczyną senności, braku koncentracji, powodować bóle głowy, a nawet prowadzić do nadciśnienia.