„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

20 sposobów na złagodzenie objawów alergii

Uporczywe objawy alergii mogą dać się we znaki, zwłaszcza w okresie wiosenno – letnim, kiedy drzewa i trawy uwalniają do atmosfery armię pyłków atakujących układ oddechowy alergika.

Do złagodzenia objawów alergii sezonowej oraz innych alergii można użyć specjalnych preparatów. Z pomocą przychodzą także domowe sposoby przedstawione poniżej. Być może sięganie po apteczne preparaty okaże się zbędne. Domowe metody pomagają ograniczyć narażenie na działanie alergenów.

Pyłki drzew, traw i grzybów

U osób, uczulonych na pyłki drzew, traw i ziół symptomy alergii pojawiają się najwcześniej w styczniu, jeżeli masz silną alergię na pyłki leszczyny. W lutym stężenie pyłków leszczyny i olszy jest już średnie, więc alergia daje się silniej we znaki. Najwyższe stężenie w powietrzu pyłków traw przypada na późne lato, natomiast grzyby powodują alergię głównie jesienią. W Polsce problemem są grzyby Cladosporium i pleśnie Alternaria. Apogeum ich pylenia przypada na lipiec i trwa do września, ale zarodniki tych gatunków grzybów utrzymują się w powietrzu aż do listopada.

Kontrola pyłków

Wejdź na stronę internetową Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, gdzie jest publikowany kalendarz pylenia roślin w Polsce. W ten sposób możesz przygotować się na okres, w którym poziom pyłków będzie wysoki, a tym samym kiedy lepiej nie wychodzić z domu bez specjalnej maski dla alergików. Polskie Towarzystwo Alergologiczne zaleca również, aby osoby uczulone na pyłki drzew, traw i grzybów śledziły komunikaty pylenia w swoim rejonie. Publikowaniem komunikatów pyłkowych dla alergików zajmują się Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska. Komunikaty są publikowane na oficjalnych stronach internetowych tych jednostek.

Załóż maskę

Jeżeli musisz zakończyć prace w ogrodzie, zanim przyjedzie teściowa, albo wyjść na zewnątrz z innego ważnego powodu, załóż maskę przeciw pyłkom. Maska posiada filtr, który chroni układ oddechowy od pyłków – stanowi fizyczną barierę uniemożliwiającą przeniknięcie pyłków i zarodników do nosa i jamy ustnej.

Myj włosy wieczorem

Pamiętaj o tym, aby w okresie pylenia rośliny lub grzybów, na które masz alergię, często myć włosy wieczorem, zwłaszcza gdy używasz żelu lub pianki. We włosach gromadzą się pyłki, a kosmetyki do stylizacji włosów jeszcze bardziej sprzyjają zbieraniu się pyłków. Myjąc włosy wieczorem unikniesz nasilenia objawów alergii w nocy.

Zachowaj spokój

Według jednego z badań, objawy sezonowej alergii mogą się znacznie nasilić po dniu pełnym stresujących zadań, np. po wystąpieniu, pracy pod presją czasu itd. Według nowojorskiego lekarza alergologa Clifford’a Bassetta stres powodując wzrost poziomu kortyzolu prowadzi do silniejszej reakcji alergicznej. Kilka minut medytacji lub głębokich wdechów powinno pomóc.

Oczyszczaj nos

Neil Kao – alergolog z Centrum Alergii i Astmy w Greenville radzi pacjentom, aby dbali o regularne oczyszczanie nosa. Nos jest jak przednia szyba samochodu – pyłki się do niego przylepiają. Możesz używać roztworu soli fizjologicznej, albo ziołowego sprayu do nosa dostępnego bez recepty, który pomoże chronić nos przed objawami alergii, np. swędzeniem i kichaniem.

Leki antyhistaminowe bez recepty

W aptekach są dostępne leki o działaniu przeciwhistaminowym bez recepty. Pomagają one zahamować reakcję alergiczną. Są to preparaty zawierające np. cetyryzynę w dawce dziennej 10 mg, dostępne w formie tabletek lub proszku rozpuszczalnego w wodzie. Jeżeli mimo stosowania tych preparatów objawy alergii nadal się utrzymują, skonsultuj się z alergologiem. Silniejsze leki antyhistaminowe są dostępne na receptę, np. fexofanadyna oraz dichlorek lewocetyryzyny.

Wypróbuj spraye

Jeżeli oczyszczanie nosa i stosowanie leków przeciwhistaminowych nie działa, możesz zapytać swojego lekarza o sterydowe krople do nosa lub spray’e, ale niestety mogą one doprowadzić do pogorszenia ukrwienia nosa po kilku dniach stosowania. Powinny być zatem stosowane z dużą ostrożnością i w ostateczności.

Roztocza kurzu domowego

Roztocza kurzu domowego rozwijają się kiedy temperatura w pomieszczeniu przekracza 21 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi ponad 50%. Można je zniszczyć poprzez obniżenie temperatury powietrza w domu do 15 stopni i utrzymywanie 40% wilgotności powietrza. Pozwoli to na usunięcie nawet do 45% roztoczy. Pomoże ci higrometr z funkcją termometru.

Żeby walczyć z roztoczami kurzu domowego wybieraj specjalne poduszki i kołdry dla alergików oraz pościel z organicznej bawełny. Pamiętaj również o tym, żeby prać raz w tygodniu poszewki w temperaturze 60 stopni Celsjusza, która niszczy roztocza kurzu domowego.

Jeżeli cierpisz na silną alergię na roztocza, nie sprzątaj samodzielnie – jeżeli nie możesz wynająć firmy sprzątającej, zainwestuj w odkurzacz z wysokowydajnym filtrem cząstek stałych, a podczas sprzątania zakładaj maskę z filtrem.

Wypróbuj działanie akupunktury

Alergolog Roberta Lee z Department of Integrative Medicine przy Beth Israel Medical Center w Nowym Jorku zauważyła, że akupunktura pomaga jej pacjentom w złagodzeniu objawów alergii. Jej zdaniem akupunktura może obniżać poziom hormonów, co z kolei może skutkować zredukowaniem stanu zapalnego.

Domowa pleśń

Pleśń rozwija się w ciepłym, wilgotnym otoczeniu. To, że nie widzisz pleśni w swoim otoczeniu, nie oznacza, że jej nie ma. Pleśń może ukrywać się pod wykładziną, w ścianie i innych zakamarkach.

Roztwór 5% wybielacza oraz szmatka lub gąbka może usunąć niewielkie problemy z pleśnią. Jeżeli pleśń zajmuje dużą powierzchnię, przekraczającą metr kwadratowy rozważ zatrudnienie profesjonalnej ekipy, która zajmuje się usuwaniem pleśni.

W usuwaniu pleśni i zapobieganiu jej powstania pomaga też suszenie pomieszczeń. W łazience i pralni powinien znaleźć się wentylator wyciągowy. W piwnicy umieść osuszacz powietrza. Centralny system wentylacji powinien być wyposażony w wysokowydajny filtr cząstek stałych (HEPA). Jeżeli nie masz w mieszkaniu centralnego systemu wentylacji zadbaj o to, aby w pomieszczeniach, które są najbardziej eksploatowane przez domowników, znalazły się oczyszczacze powietrza. Wymieniaj filtry co 3 miesiące. System ogrzewania i wentylacji powinny być poddane przeglądowi i czyszczeniu co 6 miesięcy.

Sierść zwierząt domowych

Jeżeli nie możesz posiadać zwierząt z powodu alergii na sierść, możesz mieć uczulenie na białka znajdujące się w ślinie, martwym naskórku i moczu. Sierść zwierząt domowych jest nośnikiem tych alergenów. Badania wskazują, że hipoalergiczne koty i psy również mogą powodować alergię u domowników.

Możesz poradzić sobie z alergenami poprzez niewpuszczanie zwierząt domowych do swojej sypialni oraz rezygnacji z wykładzin i dywanów, na rzecz gładkiej powierzchni, która nie będzie zbierać sierści.

Dbaj o pupila

Jeżeli będziesz dbać o swojego pupila, czesząc jego sierść w odpowiedni sposób, ograniczysz ilość alergenów. Poproś swojego partnera lub innego domownika niecierpiącego na alergię o codzienne czesanie sierści psa grzebieniem zanurzanym w wodzie destylowanej. Zatrzymuje ona fragmenty martwego naskórka. Cotygodniowa kąpiel (częstsza mogłaby wysuszyć skórę zwierzęcia nasilając problem łupieżu) jest również konieczna.

Immunoterapia

Immunoterapia w 85% przypadków pozwala na całkowite wyleczenie z alergii na sierść zwierząt domowych. Leczenie polega na przyjmowaniu 1 – 2 dawek leku odczulającego zawierającego bardzo małe dawki alergenów. Ich zawartość wzrasta w miarę trwania immunoterapii przez pierwsze 6 miesięcy leczenia. Po upływie 6 miesięcy należy przyjmować dawki leku odczulającego raz w miesiącu przez ok. 3 – 5 lat.

Czy to na pewno alergia?

Cierpisz na nieżyt nosa, który nie mija mimo zażywania leków i utrzymywania czystości w domu nie czujesz się lepiej, możesz cierpieć na chorobę nazywaną przewlekłym niealergicznym nieżytem nosa objawiającym się obrzękiem błony śluzowej nosa oraz kanałów nosowych, które pozostawia uczucie zatkania i nadwrażliwości.

Niealergicznemu nieżytowi nosa nie towarzyszy świąd nosa, oczu i gardła, a jego symptomy nie ustępują mimo stosowania leków przeciwalergicznych. Wtedy pomocne może być wyeliminowanie silnych, drażniących zapachów (np. perfum, środków czyszczących). Roztwór soli fizjologicznej może przynieść ulgę, ale jeżeli jego regularne stosowanie nie pomoże, skonsultuj się z lekarzem. Omawiane schorzenie wymaga często stosowania sterydowych preparatów do nosa.

Magdalena Lisek

Fot. cottonbro studio, pexels.com