„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Bioniczna trzustka będzie ratowała życie Polaków!

bioniczna trzustka

W czerwcu Fundacja Badań i Rozwoju Nauki przeprowadziła akcję #pomóżnamruszyćzrobotą, której celem była zbiórka środków na zakup wysokospecjalistycznej drukarki 3D BioX firmy Cellink.

W niespełna miesiąc udało się zebrać 144 462 zł na zakup drukarki, która pojawi się w laboratorium Fundacji już 9 lipca. Będzie to pierwsza w Polsce tego typu drukarka. Umożliwi to prowadzenie kolejnego – bardzo ważnego – etapu prac nad projektem – druku płatków trzustkowych i wszczepienie ich zwierzętom.

O co chodzi w bionicznej trzustce ?

Prowadzone są prace laboratoryjne przy unikalnym projekcie badawczym bionicznej trzustki, która w przyszłości uratuje życie tysiącom osób chorym na cukrzycę.

Na świecie około 400 milionów ludzi cierpi z powodu cukrzycy i schorzeń z nią związanych. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2040 roku ich liczba wzrośnie do 640 milionów. W Polsce prawie 3 miliony osób zmaga się z cukrzycą. W tej liczbie znajduje się około 200 tysięcy pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I, która zmusza chorych do regularnego podawania insuliny.

Grupa młodych polskich naukowców pod kierunkiem chirurga transplantologa dr hab. med. Michała Wszoły chce pomóc tysiącom chorych na cukrzycę w sposób, który zastąpi konieczność przewlekłej insulinoterapii. Zespół badawczy Fundacji chce wydrukować na drukarce 3D bioniczną trzustkę, która umożliwi chorym na cukrzycę normalne funkcjonowanie.

Bioniczna trzustka, nie tylko zapobiegnie rozwojowi powikłań związanych z cukrzycą, ale przede wszystkim spowoduje, że chory nie będzie musiał do końca życia brać leków zabezpieczających przed odrzutem (jak było do tej pory).

Ale co najważniejsze: chory nie będzie czekał na narząd do przeszczepu ! Bioniczna trzustka będzie drukowana na specjalnej drukarce 3D i będzie spersonalizowana, tj. przygotowana dla konkretnego chorego.

Jednak na obecnym etapie prac niezbędna była wysokospecjalistyczna drukarka 3D, dzięki której można w sterylnych warunkach drukować płatki trzustkowe. Koszt drukarki to 140 000 zł. Fundacja wzięła to brzemię na siebie i 4 czerwca ruszyła z akcją zbiórki niezbędnych środków na zakup drukarki 3D.

Akcja #pomóżnamruszyćzrobotą trwała miesiąc i odniosła niebywały sukces – udało się zebrać kwotę 144 462 złotych, to aż 103 % zakładanej sumy. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia wielu zaangażowanych w to osób. W poniedziałek 9 lipca drukarka 3 D BioX pojawi się w laboratorium Fundacji, aby naukowcy mogli ruszyć z kolejnym etapem prac nad projektem.