„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Operacja tarczycy

operacja tarczycy
[zm_sh_btn iconset=’flat’ iconset_type=’square’ icons=’facebook,twitter,linkedin,googlepluse,pinterest,mail’]

Operacje minimalnie inwazyjnego usunięcia tarczycy w asyście video, w porównaniu z metodą tradycyjną, powodują znacznie mniejszy uraz, szybsze gojenie, skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu oraz lepszy efekt kosmetyczny. Technikę tę, jako jedni z pierwszych w regionie, stosują lekarze ze szpitala Humana Medica Omeda w Białymstoku.

MIVAT, czyli Minimally Invasive Video-Assisted Thyroidectomy, to zabieg podobny do klasycznych operacji usunięcia tarczycy. Podstawową różnicę stanowi długość cięcia skórnego oraz wykorzystanie układu optycznego w celu wizualizacji pola operacji.

– W tym wypadku kamera wprowadzana jest poprzez niewielkie nacięcie o szerokości do 1,5 cm. Następnie, posługując się obrazem wyświetlanym na monitorze, zamyka się naczynia i odpreparowuje tkanki, po czym oba płaty tarczycy, jeden po drugim, zostają wyjęte na zewnątrz – opisuje chirurg Andrzej Kupisz z białostockiego szpitala Humana Medica Omeda.

Metoda ta bez wątpienia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Głównym powodem tego jest jej niewielka inwazyjność i idący zatem cały szereg korzyści dla pacjenta.

Usunięcie tarczycy w asyście video przede wszystkim skutkuje nieporównywalnie mniejszym urazem. MIVAT pozwala także znacznie przyspieszyć gojenie i skrócić czas hospitalizacji (który wynosi maksymalnie 3 doby). Nie bez znaczenia pozostaje przy tym zdecydowanie lepszy efekt estetyczny, będący skutkiem stosunkowo niewielkiego nacięcia.

Omawiana metoda stosowana jest przy występowaniu przerostu tarczycy (wolu guzowatym):
– Kluczem do sukcesu w tym wypadku będzie odpowiednio wczesna reakcja. Operację przeprowadza się jedynie w początkowej fazie choroby. Z czasem bowiem płaty powiększają się do tego stopnia, że niemożliwe staje się wyjęcie ich poprzez tak mały otwór – dodaje dr Kupisz.

operacja tarczycy
[zm_sh_btn iconset=’flat’ iconset_type=’square’ icons=’facebook,twitter,linkedin,googlepluse,pinterest,mail’]

Niestety, profilaktyka w tym zakresie w Polsce cały czas stoi na niepokojąco niskim poziomie. Pacjenci na ogół zgłaszają się do lekarzy za późno – dopiero, gdy tarczyca zaczyna uciskać na tchawicę powodując duszenie czy krztuszenie. A zbyt duży rozrost, podobnie jak występowanie nowotworów złośliwych, wykluczają możliwość wykonania tego typu zabiegu.

– Podstawowe badania, jak choćby USG tarczycy, należy zatem przeprowadzać systematycznie, co pozwoli zawczasu uwidocznić pojawiające się guzki i usunąć je metodą małoinwazyjną – podpowiada przedstawiciel Humana Medica Omeda w Białymstoku.

Wczesne wykrycie wola guzowatego to jedno. Równie istotne przy tym także jest zachowanie lekarza endokrynologa, bowiem zbyt długo trwające leczenie farmakologiczne odbiera pacjentom szansę zakwalifikowania się na operację MIVAT.

W przypadku przerostu tarczycy trudno mówić o grupach podwyższonego ryzyka. Profilaktyczne badania przechodzić powinni niemal wszyscy mieszkańcy Polski wschodniej, gdyż po wybuchu reaktora atomowego w Czarnobylu częstotliwość zachorowań wzrosła tu aż dziesięciokrotnie. A konsekwencją długotrwałego ignorowania problemu może stać się przejście nowotworu w stan złośliwy.

Co istotne, operacja minimalnie inwazyjnego usunięcia tarczycy w asyście video pozostaje w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nie ma tu więc mowy o żadnych dodatkowych kosztach zabiegu.
[zm_sh_btn iconset=’flat’ iconset_type=’square’ icons=’facebook,twitter,linkedin,googlepluse,pinterest,mail’]

47 Trackbacks & Pingbacks

 1. Development Studies
 2. Political Mass Media
 3. Leading higher education institution
 4. كم نسبة القبول في كلية الصيدلة
 5. Large Lecture Halls
 6. faculty of pharmacy FAQS
 7. Dental School Programs
 8. القيادة والخدمة
 9. إجراءات التسجيل
 10. academic programs at the College of Engineering
 11. Academic Honesty Policy
 12. Required Courses
 13. fue
 14. fue
 15. Pharmaceutical Analytical Chemistry
 16. Pharmacology and Toxicology
 17. Business school in Egypt
 18. MBA degree Cairo
 19. برامج الدراسات العليا في جامعة المستقبل
 20. Entrance exams for future university
 21. Undergraduate programs at future university
 22. Apply now to future university in egypt
 23. Maillot de football
 24. Maillot de football
 25. Maillot de football
 26. Maillot de football
 27. Maillot de football
 28. Maillot de football
 29. Maillot de football
 30. Maillot de football
 31. Maillot de football
 32. Maillot de football
 33. Maillot de football
 34. SEOSolutionVIP Fiverr
 35. SEOSolutionVIP Fiverr
 36. striscia led per cucina
 37. strip led camera da letto
 38. strisce LED per corridoi
 39. binario led
 40. Luce lineare LED
 41. butterfly sport
 42. low row machine
 43. challenge sportif
 44. parcour du combattant
 45. presse pectoraux
 46. ikaria lean belly juice
 47. metanail serum pro

Komentarz są niedostępne