„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Choroby przyzębia

choroby przyzębia
Choroby przyzębia to problem co drugiej osoby w Polsce bez względu na płeć lub wiek. Ich przyczyny są zróżnicowane, a nieleczone atakują cały organizm. Jak sie przed nimi uchronić? Jak je rozpoznać i leczyć?
Co to jest przyzębie ?

Gdyby kogoś zapytać, czym jest dziąsło, każdy z grubsza wie, natomiast przyzębie to dość rzadko używane określenie. Najprościej mówiąc zawiera ono szersze znaczenie niż dziąsło, bowiem do przyzębia zaliczamy również błonę śluzową wyrostka zębodołowego, kość zębodołu, cement korzeniowy oraz ozębną, a więc bardzo istotne elementy jamy ustnej.

Przyczyny chorób przyzębia

Główną przyczyną powstawania chorób przyzębia jest nagromadzenie płytki nazębnej, która zaczyna wchodzić w obręb dziąseł powodując tam stan zapalny objawiający się bólem, nadwrażliwością, zaczerwienieniem oraz krwawieniem z tej okolicy. Do takiego stanu doprowadza brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. W konsekwencji  lekarz stomatolog może być zmuszony do usunięcia zęba, lub nawet on sam wypadnie na skutek powstania tzw. kieszonki zębowej i degeneracji tkanek wokół zęba.

Inną przyczyną chorób przyzębia jest wada zgryzu, która może utrudniać prawidłowe czyszczenie, ale także podrażniać dziąsła przy gryzieniu. Także niezdrowe nawyki takie jak ssanie palca, obgryzanie paznokci, przygryzanie długopisów, ołówków, czy innych przedmiotów sprzyja powstawaniu mikrourazów i podrażnianiu dziąseł. Nie tylko jednak to może być przyczyną, ponieważ ogólnoustrojowe problemy organizmu (wahania hormonalne, przyjmowane leki, niedobory witaminowe)  również mogą znaleźć odzwierciedlenie w chorobach przyzębia.

Jakie są rodzaje chorób przyzębia ?

Generalnie wyróżniamy pięć typów chorób przyzębia – pierwszy to najbardziej powszechny, czyli przewlekłe zapalenia przyzębia, które mogą być łagodne, średniozaawansowane lub zaawansowane. Łagodne objawiają się zaczerwienieniem dziąseł, ich krwawieniem, ale ten stan jest całkowicie wyleczalny. Średniozaawansowane oprócz poprzednich objawów charakteryzują się pogłębieniem kieszonki zębowej i nagromadzeniem tam płytki bakteryjnej oraz resztek jedzenia. Na szczęście nie dochodzi jeszcze na tym etapie do poważniejszych zmian, więc fachowa pomoc pozwoli na pozbycie się problemu. Inaczej jest niestety w przypadku, gdy stan zapalny jest już zaawansowany i zaatakował więzadła ozębnej oraz kość wyrostka zębodołowego. Wtedy dochodzi do rozchwiania zęba i niestety w większości przypadków jest już za późno na ratunek.

Drugim rodzajem chorób przyzębia jest uogólnione i zlokalizowane agresywne zapalenie przyzębia, które jest o tyle niebezpieczne, iż bardzo szybko doprowadza do zniszczenia rusztowania łącznotkankowego i kości, w której umocowany jest ząb, co skutkuje jego szybkim rozchwianiem i utratą. Pierwszy typ tego zapalenia, czyli ogólny występuje u osób po 30 roku życia i dotyczy nie mniej niż trzech zębów, zaś drugi typ spotyka osoby w wieku dojrzewania. Aby móc zdiagnozować tę chorobę wykonuje się badanie radiologiczne i kliniczne.

Następnym rodzajem jest ostre martwiczo – wrzodziejące zapalenie dziąseł, które na szczęście nie jest zbyt popularnym schorzeniem. Wiąże się z niezbadanymi jeszcze do końca czynnikami podatności na niektóre bakterie z flory bakteryjnej w jamie ustnej oraz z ogólnoustrojowymi zaburzeniami. Dotyka młodych, dorosłych osób i objawia się odpadaniem płytki nazębnej w miejscach, gdzie znajduje się ognisko choroby oraz owrzodzeniem martwiczym brzegu dziąseł, czemu towarzyszy duży ból. Leczenie polega na antybiotykoterapii, płukankach oraz innych, specjalistycznych lekach.

Kolejną podgrupą chorób przyzębia są jego zapalenia wynikające z zaburzeń ogólnoustrojowych lub urazów. Tutaj objawy i leczenie będą się bardzo różnić w zależności od przyczyny, jednak każda dolegliwość, która nas zaniepokoi powinna być skonsultowana z lekarzem lub lekarzem stomatologiem.

Profilaktyka chorób przyzębia

Zapobieganie chorobom przyzębia opiera się przede wszystkim na higienie jamy ustnej i regularnych wizytach u stomatologa w celu kontroli oraz wykonania skalingu (usunięcia płytki bakteryjnej) co najmniej 2 razy do roku. Dodatkowo możemy zabezpieczyć się wykonując lakowanie bruzd i szczelin, a także lakierowanie zębów tworzące barierę ochroną, która dostarcza zębom fluoru.