„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Blokada nerwu kulszowego — na czym polega? 

Blokada nerwu kulszowego

Blokada nerwów obwodowych to jeden z najczęściej stosowanych sposobów na znieczulenie miejscowe. Zgodnie z zasadą działania blokady przewodzenia bodźców, przy zastosowaniu takiego znieczulenia, dana partia zostaje całkowicie odłączona od odczuwania jakichkolwiek doznań bólowych. 

Dlaczego znieczula się nerwy obwodowe? 

Podczas różnego rodzaju zabiegów oraz operacji często stosuje się także blokady nerwów obwodowych, w tym potylicznego, udowego i właśnie kulszowego. Przed rozpoczęciem operacji anestezjolog stosuje odpowiedni środek farmakologiczny. Jego działanie pozwala na czasowe wyłączenie nerwu kulszowego, co umożliwia zachowanie przytomności pacjenta podczas przeprowadzania zabiegu. Blokada nerwu powoduje bowiem zablokowanie przewodzenia bólu, odczuwania temperatury oraz wszystkich pozostałych bodźców. Można porównać to do znieczulenia, jakie dostaje się u dentysty — oczywiście w tym przypadku jest to zupełnie inny środek oraz siła działania. W przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego blokada nerwów obwodowych jest w pełni bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych. 

Blokady nerwów obwodowych — zalety 

Tak zwane blokady regionalne działają od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. To pozwala na skuteczne znieczulenie przed, w trakcie oraz po bolesnych zabiegach i operacjach. Blokada nerwu udowego, kulszowego, czy też potylicznego pozwala przede wszystkim na zachowanie przytomności pacjenta, co jest niezwykle ważne przy wielu zabiegach. 

W przeciwieństwie do innych metod znieczulających blokada nerwu kulszowego stosunkowo rzadko powoduje jakiekolwiek powikłania zatorowo-zakrzepowe oraz skutki uboczne takie jak wymioty, czy nudności. 

Blokada nerwu kulszowego — kiedy się ją przeprowadza? 

Blokadę nerwu kulszowego przeprowadza się przede wszystkim podczas zabiegów operacyjnych kończyn, na przykład przy operacji stopy cukrzycowej, czy dużych zabiegach kolana. W przypadku poważnych operacji często też wykorzystuje się ją jako dodatek do znieczulenia ogólnego. Blokada nerwu kulszowego może zostać przeprowadzona także w przypadkach niektórych bóli przewlekłych. 

Oczywiście istnieją także przeciwwskazania do zastosowania blokady nerwu kulszowego. Do najczęstszych zaliczymy przede wszystkim wszelkie zewnętrzne infekcje skóry w danym obszarze, a także niektóre choroby neurologiczne. 

Warto wspomnieć też, że w przypadku zaburzeń czucia w obrębie kończyn, bardzo często zaleca się wykonanie USG nerwów obwodowych. Wszelkie nieprawidłowości w ich obrębie mogą być bowiem przyczyną wystąpienia takich problemów.