„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Gastropareza

Gastropareza jest to najczęstszy objaw cukrzycowej neuropatii autonomicznej, czyli typowe powikłanie wieloletnie toczącej się w organizmie cukrzycy. Oznacza niedowład unerwienia żołądka, który pojawia się zazwyczaj u chorych z cukrzycą typu I, którzy zaniedbali leczenie lub zachorowali kilkadziesiąt lat temu i nie mieli wówczas takich możliwości leczenia jak obecnie. Niestety zdarza się, że u osób, u których przebieg tej choroby jest bardzo ciężki, a organizm jest wycieńczony i niedożywiony, niezbędne jest żywienie pozajelitowe lub dojelitowe.

Diagnostyka

U osób z pojawiającymi się objawami klinicznymi wykonuje się badania sprawdzające istnienie zaburzeń motoryki żołądka. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie scyntygrafii, czyli metody diagnostycznej wykorzystującej promieniotwórcze izotopy. Jednak ta procedura jest na tyle skomplikowana, że do wykonania badania niezbędna jest pomoc zakładu medycyny nuklearnej. Standardowa diagnostyka opiera się zatem o badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej oraz endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jakie są przyczyny gastroparezy ?

Upośledzenie motoryki żołądka powoduje opóźnienie w jego opróżnianiu. Mięśnie odpowiadające za ten proces kurczą się słabo, co powoduje problemy z przesuwaniem się treści pokarmowej do dwunastnicy, a tym samym i dalszych części układu pokarmowego i wydalniczego. Tego typu zaburzenia mogą również spowodować całkowite zatrzymanie treści żołądkowej, która zalegając w jednym miejscu, wywoła poważne dolegliwości. Przyczyną pojawienia się zaburzeń opróżniania żołądka może być współistnienie innych chorób takich jak:

  • choroba Parkinsona,
  • stwardnienie rozsiane,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • amyloidoza,
  • niedoczynność tarczycy.

Innymi przyczynami zaobserwowanych zaburzeń są często preparaty stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego, cukrzycy, a także podczas stosowania leków takich jak morfina.

Gastropazera może pojawić się po zabiegach operacyjnych i w wyniku zakażenia na przykład ospą wietrzną i półpraścem.

Czy warto stosować dietę?

Bez wątpienia, ten rodzaj zaburzeń można mieć pod kontrolą, jeśli chory stosuje odpowiednią dla siebie dietę i spożywa dobre jakościowo produkty. Jaki rodzaj żywienia jest najlepszy dla osób zmagających się z gastroparezą? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby spożywane produkty były jak najmniej przetworzone, bez dodatku konserwantów, barwników i innych ulepszaczy. Dobre jakościowo jedzenie jest kluczem do sukcesu. Kolejną wskazówką jest wolne przeżuwanie pokarmu, ponieważ trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej. Osoby zmagające się z taką chorobą powinny wyjątkowo skupić się na jedzeniu, nie przełykać szybko w pośpiechu, a każdy kęs dokładnie rozdrobnić. Specjaliści sugerują, aby bezpośrednio po posiłku nie kłaść się  przynajmniej przez 2 godziny, a najlepiej wówczas przyjąć pozycję siedzącą. Owoce i warzywa o dużej zawartości błonnika nasilają nieprzyjemne objawy. Dobrze jest również obserwować swój organizm i nie spożywać produktów, których jedzenie wskazuje na nietolerancję. Tego typu lekceważenie nietolerancji może spowodować kolejne problemy z wchłanianiem i prowadzić do powstania stanów zapalnych. Bezwzględnie należy zrezygnować z alkoholu i tytoniu oraz ograniczyć spożywanie kawy. Co ciekawe, a mało osób zdaje sobie z tego sprawę, żucie gumy powoduje nadmierne połykanie powietrza, a to z kolei prowadzi do rozdęcia żołądka.

Suplementy

Lekarze specjaliście sugerują, aby przy tym schorzeniu uzupełniać niedobór witamin z grupy B, żelaza oraz oczywiście witaminy D3, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Do podjęcia decyzji o konkretnej suplementacji niezbędna jest szczegółowa analiza badań laboratoryjnych.