„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Swędzenie oczu – dowiedz się, jakie mogą być przyczyny

Czerwone, łzawiące i zapuchnięte oczy to problem, z którym boryka się wielu ludzi, bez względu na wiek. Swędzenie i obrzęk mogą utrudniać nie tylko pracę, ale również wykonywanie wielu codziennych czynności. Przeczytaj, co powoduje te objawy oraz jak sobie z nimi radzić.

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek (zobacz: http://dbamooczy.pl/alergia-oczu/) to jedna z najczęstszych przyczyn swędzenia oczu. Jest ono spowodowane nadmierną i nieadekwatną odpowiedzią systemu immunologicznego na kontakt z alergenem, który u większości osób nie wywołuje żadnej reakcji. Alergia może mieć charakter sezonowy – np. na pyłki roślin – lub stały – jeśli uczulenie wywołuje np. kurz, roztocza czy sierść zwierząt. Zapalnie spojówek wiąże się z silnym swędzeniem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu, a niekiedy również opuchlizną na powiekach, światłowstrętem lub nasilonym, wodnistym katarem.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

W tym przypadku najlepszym sposobem leczenia jest profilaktyka. Aby nie narażać się na nadmierne występowanie reakcji uczuleniowej, należy unikać kontaktu z alergenem. W przypadku nietolerowania pyłków roślin oznacza to rezygnację ze spacerów po parku czy lesie w okresie kwitnienia, ograniczanie wietrzenia mieszkania oraz noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Niestety nie zawsze możemy całkowicie uniknąć kontaktu z alergenem. W takich sytuacjach warto zaopatrzyć się w przepisywane przez lekarza  doustne leki antyhistaminowe oraz łagodzące krople do oczu.

Wielogodzinna praca przed komputerem

Nie tylko alergia może powodować swędzenie i ból oczu. Czasem jest to związane z nadmiernym przemęczeniem i zdarza się wielu osobom, które pracują przed komputerem. Patrząc na monitor laptopa lub wyświetlacz smartfona mrugamy o wiele rzadziej niż w innych sytuacjach. Powoduje to nadmierne wysuszenie gałki ocznej. Syndrom ten ma nawet własną nazwę Zespołu Suchego Oka i charakteryzuje się  zaczerwienieniem, swędzeniem, uczuciem piasku pod powiekami, a w niektórych sytuacjach nawet osłabienie wzroku.

Zapobieganie przemęczeniu wzroku

Aby wielogodzinne przebywanie przed komputerem nie wiązało się z  dyskomfortem  i bólem oczu, należy zadbać o ergonomię miejsca pracy, wysoką jakość sprzętu oraz regularne przerwy w wykonywanych obowiązkach. Znaczenie ma również właściwe nawilżenie powietrza w miejscu pracy. Jeśli chcemy kompleksowo zadbać o wzrok, możemy również zaopatrzyć się w okulary z powłoką antyrefleksyjną oraz nawilżające krople do oczu.

Noszenie szkieł kontaktowych

Soczewki noszone przez cały dzień, mogą powodować podrażnienia, a czasem nawet infekcje. Oczywiście przy zachowaniu zasad higieny są one znacznie zminimalizowane, jednak przesuszenie oczu może zdarzyć się nawet osobom, które bardzo o to dbają.

Aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Nie nosić soczewek zbyt długo
  • Nie spać w soczewkach
  • Do ich przechowywania używać specjalnego płynu, nigdy zwykłej wody i codziennie go wymieniać
  • Pamiętać o dokładnym umyciu rąk przed zakładaniem i wyjmowaniem soczewek
  • Używać kropli nawilżających.