„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Cała, nieznana prawda o bezsenności

bezsenność

Skupiając się na tymże fakcie, że coraz częściej mówi się o tym, iż sen jest podstawą do tego, aby organizm mógł funkcjonować przez długi czas to patrząc na to w zasadzie problem związany z bezsennością nabiera w takiej sytuacji całkowicie nowego znaczenia, ponieważ może on przynieść naprawdę wiele negatywnych konsekwencji. Bardzo często bezsenność wynika z uczucia lęku, depresją, bólem głowy, migreną, zawałem serca, astmą, udarem mózgu oraz mnóstwem różnego rodzaju schorzeń, które mają to do siebie, że w zasadzie nie muszą występować u wszystkich osób, które się z tą dolegliwością zmagają.

Żeby jednak bliżej zapoznać się z tą kwestią, która w zasadzie nie jest dzisiaj zbyt szeroko znana to w tym artykule znajdziecie kilka naprawdę interesujących faktów związanych z bezsennością, które mały kto w zasadzie zna, a powinien o nich mieć świadomość każdy. Obojętnie czy Wy sami cierpicie na bezsenność, czy może jest to osoba Wam bliska to jednak naprawdę warto mieć świadomość tego jak to wszystko wygląda. O bezsenności pisze Maria Kurek.

Więcej niż jeden rodzaj bezsenności

Najczęściej każdy rodzaj bezsenności jest się w stanie sklasyfikować jako przewlekłą, albo jako ostrą. Ostra bezsenność charakteryzuje się tym, iż jest w stanie wystąpić najczęściej w sytuacjach, które są naprawdę nagle. Można powiedzieć, że z racji stresujących momentów powstaje ostra bezsenność. Jest to rodzaj bezsenności, który powoduje, iż nie ma możliwości uśnięcia, a najczęściej można tego typu zjawiska zobaczyć po odbytej kłótni z partnerem, albo przed rozmową kwalifikacyjną. Większość osób jest w stanie przypomnieć sobie tego typu noc i zdaje sobie sprawę, iż jej skutki miały wpływ na to jak funkcjonowało się w następnym dniu.

Jeśli zaś chodzi o przewlekłą bezsenność to nazywana jest ona również przerywanym snem, który jest to w stanie wystąpić przez co najmniej 3, albo też więcej dni w tygodniu i przez co najmniej 3 miesiące. Jest to typ bezsenności, który związany jest z mnóstwem zagrożeń, które mogą odbić się na zdrowiu, dlatego tak istotne jest to, aby leczyć to zjawisko, gdyż nie ma sensu tego nie robić i niszczyć sobie zdrowie, ponieważ finalne skutki mogą być katastrofalne.

Wszystkie noce mogą się od siebie różnić

Nie jest istotne to na jaki rodzaj bezsenności cierpisz, w zasadzie żadna z nocy nie będzie wyglądała w taki sam sposób jak poprzednia. Istnieje możliwość, że uśniesz na chwile, albo nie uśniesz wcale i jest to nieistotne czy położysz się o godzinie 23, czy też o 2 w nocy. Jeżeli wprowadzisz do swojego łóżka rutynę to możliwe, iż pomoże Ci to, w sytuacji gdy zaburzenia związane ze snem bardzo mocno oddziałują na Twoją produktywność w ciągu dnia i zwyczajnie rujnują ją z każdym dniem. Postaraj się kłaść codziennie o tych samych porach, a kilka godzin przed zaśnięciem powinieneś zrezygnować z intensywnego treningu i picia alkoholu. Dzięki temu będziesz w stanie się zrelaksować, odprężyć, a ponadto unikniesz tym samym bezczynnego leżenia w łóżku przez kilka godzin w ciągu dnia.

Każdy myśli, że wie co przechodzisz? Mylą się

Zapewne większość osób doświadczyło przynajmniej raz w swoim życiu ostrej bezsenności, jednak nie jest to powód, który jest w stanie dać człowiekowi na tyle wiedzy, aby zdawał sobie sprawę z tego jak się czuja osoba, która cierpi na chroniczną bezsenność. Są to w zasadzie dwie różne sprawy, które mimo tego, że nazywają się podobnie i dotyczą snu to nie mają ze sobą wiele wspólnego. To tak jakby powiedzieć, że osoba przeziębiona wie jak to jest mieć grypę, mimo tego, że jej nigdy nie przechodziła. Osoby, które najczęściej przechodziły ostrą bezsenność będą dawały Ci całkowicie bezsensowne rady, takie jak zaparzenie melisy, czy też przygotowanie odprężającej kąpieli, dzięki którym będziesz w stanie przygotować się lepiej do snu, jednak musisz zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę to Ci nie pomoże, a jak do tego dojdzie to sam sobie zdasz z tego sprawę. W wielu przypadkach rady takich osób zaczynają być naprawdę irytujące i meczące. Pamiętaj jednak cały czas o tym, że najczęściej intencje tych osób

Osamotnienie z bezsennością

Istnieje spora możliwość, iż będziesz czuł się naprawdę osamotniony ze swoją bezsennością, zwłaszcza gdy przez trzecią godzinę będziesz patrzył na wskazówki tykającego zegara, a wszyscy Twoi znajomi będą sobie już spokojnie spali. Zapewne nie do końca pojmujesz, ale trzeba sobie zdać jasno sprawę, że problemy związane z prawidłowym snem są w zasadzie czymś powszechnym. W Polsce przeszło 30% ludzi zmaga się z tym problemem, a na świecie w zasadzie ta kwestia wygląda prawie tak samo.

Jeżeli nie posiadasz partnera, albo zaufanego przyjaciela, któremu byłbyś w stanie się zwierzyć ze swego problemu i nie mógłbyś mu powiedzieć o tym w jaki sposób ten problem wpływa na Twoje życie to zdecyduj się poszukać grupy wsparcia, dzięki której będziesz w stanie się poczuć lepiej, a to z tejże racji, że dadzą Ci oni naprawdę wiele porad i będą Cię jak to sama nazwa wskazuje wspierać w Twoim problemie.

Pamiętaj, że bezsenność jest naprawdę poważnym problemem, który jest w stanie nieść za sobą wręcz fatalne skutki, dlatego nie można tego lekceważyć. Aktualnie wielu ekspertów decyduje się na umieszczenie bezsenności jako choroby cywilizacyjnej obok takich jak astma, otyłość, cukrzyca czy też alergia. Jeżeli zaburzenie snu człowieka są w zasadzie czymś sporadycznym i wiążą się one z wydarzeniami, które miały miejsce w Waszym życiu to musicie pamiętać, aby nie popadać w hipochondrię, ponieważ to nie jest jeszcze choroba.

Jeżeli jednak już przez okres 3 miesięcy nie jesteście w stanie normalnie zasnąć i poprawnie przez to funkcjonować to powinniście poszukać porad u specjalisty. Nie ma sensu narażać się na wystąpienie innego rodzaju, poważnych chorób, które będą w stanie zagrozić Waszemu życiu.