„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Borelioza – objawy i leczenie

Latem każdemu z nas może przydarzyć się ugryzienie przez kleszcza. Jednym z jego konsekwencji może być borelioza. Jakie są objawy boreliozy? Czy ta choroba jest uleczalna? Jak się przed nią chronić? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak ustrzec się groźnych powikłań. 

Przyczyny boreliozy – czy ugryzienie kleszcza zawsze jest groźne?

Borelioza to choroba zakaźna. Możemy na nią zachorować, jeśli zostaniemy ugryzieni przez zakażonego kleszcza. Boreliozę wywołują krętki patogenu o nazwie B Burgdorferi. Ryzyko zakażenia występuje przez cały rok, jednak największe jest latem, gdy odsłaniamy najwięcej ciała. Nie zawsze ugryzienie przez kleszcza prowadzi do boreliozy. Warto jednak pamiętać, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, który osobnik przenosi chorobę. Na zachorowanie są szczególnie narażone osoby przebywające dużo w lasach, np. pracownicy leśnictwa.

Objawy choroby 

Najbardziej charakterystyczny objawy dla boreliozy to rumień wędrujący. Przypomina on tarczę strzelniczą. W środku powstaje zaczerwienienie w miejscu ukłucia, a wokół czerwona obwódka, która stopniowo się powiększa. Występuje on jednak tylko u ok. połowy chorych. Inne symptomy we wczesnym stadium choroby to bóle stawów, osłabienie, gorączka, objawy grypopodobne, bóle mięśni. Objawy choroby utrzymują się przez długi czas. Warto wiedzieć, że usunięcie kleszcza w ciągu pierwszych 24 godzin chroni przed zakażeniem. W leczeniu boreliozy stosuje się w pierwszej jej fazie antybiotykoterapię. Jeśli jednak choroba przejdzie w fazę przewlekłą, może dawać objawy skórne, objawy neurologiczne i wiele innych niepokojących objawów. W przypadku ugryzienia przez dużą ilość kleszczy stosuje się czasami antybiotyk prewencyjnie.

Zapalenie opon mózgowo rdzeniowych, przewlekłe zapalenie stawów i inne powikłania

Ponieważ objawy skórne takie jak rumień wędrujący nie pojawiają się zawsze, borelioza jest bardzo trudna do wykrycia. W przypadku podejrzenia boreliozy należy skontaktować się z lekarzem. Można to zrobić osobiście lub w przychodni online, np. Erecept.pl. Nieleczona może przez wiele lat pozostawać utajona, a z czasem przejść w groźne jej postacie, takie jak neuroborelioza. Do późnych objawów boreliozy należą m.in. przewlekłe zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia pamięci, porażenie nerwów czaszkowych czy zapalenie korzeni nerwowych. Na tym etapie leczenie antybiotykami nie przynosi już skutków. Zwalczać można jedynie objawy. Na boreliozę niestety nie wynaleziono wciąż działającej szczepionki. Można jednak zaszczepić się na inną chorobę odkleszczową – kleszczowe zapalenie opon mózgowo rdzeniowych. Warto pomyśleć o skorzystaniu z tej możliwości w ramach profilaktyki zdrowotnej zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.

 

Artykuł sponsorowany