„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

ACC optima Hot (acetylocysteina)

ACC optima Hot

Przeziębienie, grypa, infekcje górnych dróg oddechowych, to schorzenia, które trapią nas szczególnie wiosną i jesienią. Jednym z objawów im towarzyszącym jest wydzielina zalegająca drogi oddechowe i utrudniająca prawidłowe oddychanie.

Na szczęście są leki, których zastosowanie pomoże wyeliminować gęstą wydzielinę i przywrócić prawidłowe oddychanie. Zalicza się do nich ACC optima Hot, której substancją czynną jest acetylocysteina. Alcetylocysteina jest składnikiem, który odpowiada za zmniejszanie i rozrzedzanie wydzieliny zalegającej drogi oddechowe. Wydzielina upośledza ruch rzęsek, które odpowiadają za jej usunięcie. W przypadku nadmiernej produkcji zalega drogi oddechowe.

Konieczna jest substancja wykrztuśna, która odpowiada za rozrzedzenie i usunięcie wydzieliny. ACC optima Hot spełnia to zadanie. Dodatkowym efektem działania jest poprawa czynności nabłonka oddechowego, co przyczynia się do lepszego transportu i wydalania wydzieliny. Jednocześnie nie zostanie zaburzony naturalny odruch kaszlu. Pamiętać należy, by chory, korzystający z preparatów wykrztuśnych zadbał o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dwa litry niegazowanej wody to niezbędne minimum. Warto też wspomnieć, że acetylocysteina jest używana przy zatruciach paracetamolem, gdyż chroni wątrobę przed uszkodzeniem.

Trzeba uważać na…

Każdy lek, choćby najbardziej bezpieczny i przetestowany, nie zawsze się sprawdza. Więcej, istnieją przeciwwskazania do stosowanie preparatu. Zawsze należy sprawdzać skład leku. Jeśli występują w nim substancje, na które jesteśmy uczulenie, to jest to produkt dla danej osoby niebezpieczny. W przypadku ACC optima Hot nie powinien być stosowany u dzieci, które nie ukończyły 14. lat, u osób z chorobą wrzodową dwunastnicy lub żołądka, nietolerancją fruktozy oraz osoby chorujące na astmę. Nie ma też wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo preparatu w przypadku kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Lepiej więc w tym wypadku preparatu nie używać. Podobnie jest z osobami starszymi, po 65. roku życia.  W ich przypadku ACC optima Hot może być zażywany najwyżej przez cztery, pięć dni. Jeśli w tym czasie nie nastąpi poprawa stanu zdrowia pacjenta, należy skontaktować się z lekarzem.

Sposób dawkowania

Lek występuje w postaci proszku, który należy przygotować jak roztwór doustny. Saszetka zawiera 600 mg preparat i należy jej zawartość rozpuścić w szklance lekko ciepłej (przegotowanej) wody. Niezbędne jest skrupulatnie przestrzeganie dozwolonych dawek. Zwiększanie dawek nie spowoduje szybszego powrotu do zdrowia. Lek najlepiej jest wypić tuż po posiłku i przynajmniej cztery godziny przed snem. ACC optima Hot dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie osiąga po dwóch, trzech godzinach. Nie osadza się w organizmie, a jej pozostałości są wydalane razem z moczem. Jeśli oprócz ACC optima Hot zażywamy inne leki, (szczególnie antybiotyki) konieczna jest między nimi przerwa. Warto też poinformować lekarza o spektrum przyjmowanych leków nawet, jeśli niektóre z nich można kupić w aptece bez recepty.

Na co zwrócić uwagę

Każdy lek, preparat może mieć działanie niepożądane. Tak może się zdarzyć i w przypadku ACC optima Hot. Takimi niepożądanymi symptomami może być wysypka. W przypadku jej wystąpienia, dawkowanie preparatu należy bezwzględnie przerwać. Preparat nie powinien mieć długotrwałego kontaktu z metalem i gumą, więc trzeba zwracać uwagę, w jakim naczyniu granulki są rozpuszczane. Nie powinno się przyjmować preparatu z innymi lekami odkrztuśnymi. Zawarta w składzie preparatu acetylocysteina jest systematycznie badana przez naukowców, którzy co pewien czas publikują informację o korzystnym wpływie tego składnika na przewlekłe lub ostre schorzenia układu oddechowego, kaszel, zapalenie strun głosowych, chrypkę, a nawet rekonwalescencję po zabiegach laryngologicznych.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.