„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Co wykrywają i jak badają aparaty EKG?

Elektrokardiograf jest urządzeniem, dzięki któremu można wykonać badanie EKG, pozwalające na wykrycie chorób serca. Krótki i prosty test umożliwia zaobserwowanie wielu nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego, w tym przede wszystkim zaburzenia jego rytmu. Na czym dokładnie polega to badanie? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Czym jest badanie EKG?
  2. Aparaty EKG cena

Czym jest badanie EKG?

EKG, czyli elektrokardiografia jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem kardiologicznym. Jego efektem jest ocena pracy serca oraz wykrycie różnych nieprawidłowości. Do jego wykonania wykorzystywane są aparaty EKG. Podstawą jest rozmieszczenie specjalnych elektrod w odpowiednich, konkretnych miejscach na klatce piersiowej oraz kończynach pacjenta. Pozyskują one informacje na temat pracy serca, a elektrokardiografy pozwalają na przeniesienie tych danych na monitor lub papier.

Na podstawie zapisu EKG, czyli elektrokardiogramu, lekarz może ocenić pracę serca. Tak zwana krzywa EKG przedstawia pełen cykl pracy tego ważnego narządu – skurcz komór, dopływ krwi do przedsionków, odpływ krwi. Umożliwia również sprawdzenie rytmu pracy serca, ewentualnego pogrubienia ścian, określenie wielkości komór mięśnia sercowego itp. Elektrokardiograf i badanie EKG to podstawa diagnostyki chorób serca, takich jak zawał, choroba wieńcowa, niedokrwienie mięśnia sercowego czy też arytmia.

Wskazaniem do wykonania tego badania są wszelkiego rodzaju dolegliwości klatki piersiowej oraz choroby, m.in. ból, duszności, a także zasłabnięcia, kołatanie serca, omdlenia, zawroty głowy, miażdżyca, bardzo złe samopoczucie, zapalenie osierdzia, nabyte i wrodzone wady serca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego i wiele innych.

Aparaty EKG cena

Koszt aparatu EKG, w zależności od rodzaju, rozpoczyna się już od nawet 1,5 tysiąca złotych. Rzecz jasna profesjonalne, bardzo czułe i dokładne elektrokardiografy kosztują wielokrotnie więcej, jednakże stosunkowo niski koszt (w porównaniu z niektórymi medycznymi sprzętami i aparaturami, kosztującymi setki tysięcy złotych) sprawia, że znajdują się one obecnie we wszystkich przychodniach zdrowia czy wielu gabinetach lekarskich. Polecane modele aparatów EKG wraz z cenami sprawdź na https://cito-sklep.pl/14-aparaty-ekg-elektrokardiografy.

Samo badanie EKG również jest ogólnodostępne i powszechne. Można je zrobić w każdym szpitalu, klinice, karetce zdrowia, a także, jak wspomniano, przychodniach oraz wielu gabinetach lekarzy. Zazwyczaj można je zrobić szybko i bezpłatnie w przychodni, jednakże w przypadku wizyty i badania prywatnego, cena owego badania wynosi kilkadziesiąt złotych.

Hurtownia sprzętu medycznego zaprasza do lektury artykułu pt. Zaburzenia rytmu serca.