„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Czy można otrzymać dofinansowanie na trójkołowy rower rehabilitacyjny dla dzieci?

trójkołowy rower rehabilitacyjny dla dziec

Dzieci niepełnosprawne wymagają codziennej rehabilitacji – zarówno podczas specjalistycznych zajęć, jak i w czasie wykonywania codziennych czynności. Taką aktywnością, dostępną bez ograniczeń dla każdego zdrowego człowieka, jest jazda na rowerze. Tymczasem dla niepełnosprawnego dziecka pozostaje często w sferze marzeń. Dostępne są jednak rowery rehabilitacyjne, na które można otrzymać dofinansowanie. Opowiemy o tym w naszym artykule.

Sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci niepełnosprawnych – na co można otrzymać dofinansowanie?

Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem pochłania dużą część domowego budżetu. Rodzice i opiekunowie wydają ogromne kwoty, by zapewnić dziecku możliwość codziennego funkcjonowania (leki, środki higieniczne itp.). Dużym wyzwaniem jest natomiast zakup sprzętu do rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. Warto wiedzieć, że odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny można kupić z dofinansowaniem.

Na co przysługuje refundacja?

 • Wózki inwalidzkie
 • Sprzęt rehabilitacyjny
 • Sprzęt medyczny
 • Sprzęt ortopedyczny
 • Likwidacja barier architektonicznych
 • Dostosowanie samochodu
 • Protezy
 • Foteliki dziecięce
 • Skutery i dostawki elektryczne do wózków inwalidzkich
 • Sprzęt elektroniczny dla dziecka do 16 r. ż. lub osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Rowery trójkołowe do rehabilitacji dzieci – dlaczego warto kupić dziecku taki rower?

Wózek inwalidzki, sprzęt medyczny czy ortopedyczny – takie zakupy nie budzą najmniejszych wątpliwości. Są to rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania. Wielu opiekunów zastanawia się jednak, czy rower jest rzeczywiście potrzebny. Odpowiedź brzmi: tak! Tym bardziej że rowery trójkołowe rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych chłopców i dziewczynek można kupić z dofinansowaniem.

Taki rower łączy elementy terapii ze zwykłą, dziecięcą zabawą. Jazda na rowerze pozwala maluchowi poczuć prawdziwą radość dzieciństwa, jakiej na co dzień doświadczają zdrowe dzieci. Poza tym rower umożliwia samodzielne poruszanie się (warto też pomyśleć o takim sprzęcie jak wózki inwalidzkie aktywne dla dzieci z dofinansowaniem). To nieocenione wsparcie w trakcie rehabilitacji dzieci – jazda na rowerze wpływa na kondycję fizyczną, ale ma również pozytywny wpływ na rozwój psychospołeczny.

Trójkołowy rower rehabilitacyjny został zaprojektowany z myślą o dzieciach, cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce. Niemniej świetnie sprawdza się w przypadku niepełnosprawnych dzieci z zaburzeniami ruchu czy zachwianym poczuciem równowagi. Pomaga także wrócić do pełnej sprawności po urazach czy wypadkach.

Dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego – gdzie go szukać?

Rehabilitacja dzieci wymaga stosowania wielu różnych sprzętów i akcesoriów. Istnieją różne środka dofinansowania zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci. Są to przede wszystkim:

 • Program Aktywny Samorząd – oferuje dofinansowanie na wózek elektryczny inwalidzki, protezy, dostosowanie samochodu, dofinansowanie sprzętu elektronicznego.
 • PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) – dofinansuje wózek inwalidzki (aktywny, specjalny), zakup sprzętu rehabilitacyjnego, a także likwidację barier architektonicznych (podnośnik, schodołaz, rampa, winda zewnętrzna).
 • Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – oferuje dofinansowania na wózek inwalidzki stalowy, aktywny, specjalny, dziecięcy, elektryczny, protezy, ortezy i gorsety ortopedyczne, materace i poduszki, pionizatory.

Artykuł sponsorowany