„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Mg, czyli magnez

produkty bogate w magnez

To jeden z najpopularniejszych metali na ziemi – pełni bardzo istotną rolę w naturze. Okazuje się , że pierwiastek ten jest ważny także dla naszego zdrowia.

Magnez – informacje

Szacuje się, że u dorosłego człowieka ważącego 70 kilogramów, masa magnezu wynosi 24 gramy – to mniej więcej tyle ile waży dwa i pół cukierka „krówka”. Ponad 70 procent jego masy zawarte jest w kościach i mięśniach – jest więc materiałem budulcowym. Magnez jest również istotny dla procesów biochemicznych, które zachodzą na poziomie komórkowym, jest między innymi aktywatorem niektórych enzymów. Stężenie magnezu można oznaczyć, pobierając krew do badań laboratoryjnych. Jego niedobór nazywany jest hipomagnezemią (stężenie poniżej 0,65 mmol/l), zaś nadmiar określany jest mianem hipermagnezemii (stężenie powyżej >1,2 mmol/l). Można powiedzieć, że magnez jest istotny w każdym okresie jego życia – jest także szczególnie ważny u kobiet ciężarnych, bowiem jego prawidłowy poziom zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu IUGR (wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu) oraz preeklampsji, czyli stanu przedrzucawkowego, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka.

Hipomagnezemia – objawy

Nieprawidłowy poziom magnezu często nie daje specyficznych objawów. Jeśli jednak istnieje podejrzenie hipomagnezemii konieczne jest pobranie krwi i oznaczenie jego stężenia. Symptomy które towarzyszą osobom zmagającym się z niskim poziomem magnezu najczęściej pochodzą ze strony układu krążenia – często pojawiają się zaburzenia prawidłowego rytmu serca. Niski poziom magnezu może także zaburzać przewodnictwo nerwowo – mięśniowe. Objawy które mogą pojawić się w takiej sytuacji to osłabienie siły mięśniowej czy drżenie kończyn. Wymienione stany często przybierają poważną formę doprowadzając do konieczności hospitalizacji i w takich sytuacjach najczęściej konieczne jest podawanie magnezu dożylnie w formie leków. Oprócz rozpoznania hipomagnezemii bardzo ważne jest ustalenie jej przyczyny. Jedną z nich zbyt mała zawartość magnezu w diecie lub zwiększona (nadmierna) utrata. Wiele osób, które nie chcąc dopuścić do hipomagnezemii przyjmuje preparaty magnezu.

Hipermagnezemia – objawy

Prawidłowe funkcjonowanie i homeostaza organizmu zachodzą między innymi wtedy, gdy poziom mikro- oraz makroelementów jest optymalny. Zbyt wysoki poziom niektórych związków (w tym magnezu) jest szkodliwy i niepożądany. Co ciekawe objawy związane z hipermagnezemią mogą przypominać te, które pojawiają się w przypadku hipomagnezemii – mowa o symptomach, które są konsekwencją zaburzenia funkcjonowania przekaźnictwa nerwowo – mięśniowego. Występuje znaczne osłabienie siły mięśniowej czy symptomy związane z nieprawidłowym działaniem mięśni gładkich. U niektórych pacjentów może wystąpić również obniżenie ciśnienia tętniczego krwi (hipotensja). Warto tym pamiętać zanim sięgniemy po suplement diety z magnezem, można także skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zleci odpowiednie badania krwi określające poziom magnezu we krwi, odpowiadając na pytanie czy warto przyjmować preparaty magnezowe.

Magnez – produkty

Oczywiście suplementacja mikro oraz makroelementów przynosi dobre efekty, jeśli faktycznie istnieją ku temu wskazania. Według NIH (National Institutes of Health) dzienne spożycie magnezu powinno wynosić około 320 mg u kobiet oraz 420 mg dla mężczyzn. Warto także wspomnieć, że zapotrzebowanie na magnez wzrasta wraz z rozwojem człowieka oraz jego wzrostem – u dzieci do 6 miesiąca życia, ilość ta wynosi tylko 30 miligramów. Należy pamiętać, że stosowanie zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko występowania niedoboru poszczególnych związków – w tym magnezu. Warto zatem wiedzieć, które produkty dostępne w naszym codziennym jadłospisie są bogate w magnez. Oczywiście wiele z nich uzupełnia także inne związki, można zatem powiedzieć, że to podwójna korzyść. Produkty bogate w magnez to między innymi orzechy, awokado, nasiona (na przykład dyni), kasza gryczana, migdały, słonecznik, ryby (takie jak łosoś, czy halibut) czy banany. Okazuje się, że oprócz „zdrowych produktów”, bogata w magnez jest także jedna z najbardziej ulubionych słodkich przekąsek, czyli ciemna czekolada.

Magnez – preparaty

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów magnezu, zarówno w postaci leków, jak i suplementów. Można powiedzieć, że dysponujemy pełnym wyborem postaci magnezu. Dostępny jest on w formie tabletek do połykania, tabletek musujących, kapsułek, płynów czy proszków do sporządzania odpowiednich roztworów. Bogata oferta preparatów z magnezem zapewnia szeroki wybór i pozwala na zakup produktu zgodnego z preferencjami pacjenta. O poradę dotyczącą wyboru odpowiedniej formy magnezu można zapytać również farmaceutę w aptece.

Wybierając preparaty z magnezem warto wybierać te, które pochodzą od renomowanego producenta. Daje to między innymi gwarancję, że zadeklarowana na opakowaniu dawka będzie miała faktyczne odzwierciedlenie w zażywanym preparacie. Oprócz odpowiedniej zawartości „magnezu w magnezie” niezwykle istotna jest jego wchłanialność. Jednym z czynników, który ma wpływ właśnie na wchłanialność magnezu są fosforany, które mogą upośledzać jego absorbcję. Producenci preparatów z magnezem prześcigają się także w dodatkach substancji,  które zwiększają wchłanialność magnezu w jelicie cienkim. Jedną z nich jest pirydoksyna, czyli witamina B6.

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do życia – jest niezwykle ważny dla organizmu człowieka. O jego niedoborze często dowiadujemy się, gdy pojawiają się symptomy hipomagnezemii. Warto jednak pamiętać, aby zachować odpowiedni umiar w zażywaniu suplementów diety, które mają za zadanie uzupełnić niedobór wybranych mikro oraz makroelementów. Szeroka dostępność preparatów (dostępnych bez recepty) może skutkować nieodpowiednim stosowaniem tego typu środków u niektórych pacjentów.

Konsultacja merytoryczna: lekarz Mateusz Nawrocki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • http://www.ilewazy.pl/cukierek-krowka
  • https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
  • Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna